Tisercin patří do skupiny tzv. antipsychotik (neuroleptik) a jeho účinnou látkou je sloučenina levomepromazin.
Princip: Levomepromazin účinkuje na centrální nervový systém a pomocí ovlivnění různých receptorů má vliv na rovnováhu neurotransmiterů v mozku. Tyto neurotransmitery jsou různé chemické sloučeniny, které zprostředkovávají přenosy vzruchů mezi neurony. Levomepromazin blokuje zejména dopaminové receptory.
Využití: Tisercin má silný antipsychotický a analgetický (bolest tlumící) efekt. Využívá se v léčbě některých psychotických stavů, typicky u schizofrenie. Využitelný je kromě toho i jako lék na bolest vhodný do kombinační terapie. V injekční formě lze podat při akutním delirantním stavu s neklidem včetně deliria tremens, které vzniká v rámci odvykání alkoholu.
Podávání: U látek tohoto typu je vždy velmi důležité přesně dodržovat doporučení předepisujícího lékaře (většinou psychiatra) a neužívat je bez lékařova vědomí. Lék existuje v tabletové formě o síle 25 miligramů. Podává se v jedné až dvou denních dávkách, běžná dávka u dospělého se pohybuje mezi 50-200 miligramy. Kromě toho existuje lék i v injekční formě k nitrosvalovému podání při akutních psychózách s neklidem.
Nežádoucí účinky: Tisercin může při pravidelném užívání způsobovat únavu, spavost, sucho v ústech, bolesti hlavy a poruchy hybnosti podobné Parkinsonově nemoci. Poměrně často se objeví i trávicí obtíže, jako je změna chuti k jídlu (zvýšení nebo snížení), zvracení a zácpa. Relativně časté jsou poruchy sexuálního rázu, zejména impotenci a vymizení libida. Mezi velmi vzácné a nebezpečné komplikace patří závažné poruchy rytmu a neuroleptický maligní syndrom. Lék nesmí být užíván spolu s alkoholem pro značně nevyzpytatelné změny jeho účinku.