Trichotillomanie je označení pro psychiatrickou poruchu, která se projevuje vytrháváním chlupů a vlasů. Vyskytuje se u dětí i u dospělých.

 

Příčiny: Trichotillomanie se může vyskytovat samostatně, ale poměrně často doprovází různá psychiatrická onemocnění jako jsou úzkostné poruchy, obsedantně-kompulzivní poruchu a tikové poruchy.

 

Projevy: Trichotillomanie se projevuje opakovaným taháním se za vlasy a vytrháváním si částí kštice. Vlasový porost hlavy lidí s trichotillomanií bývá neupravený, nepravidelný a místy vlasy více či méně chybí. Tahání a trhání vlasů může být vědomé s předcházejícím pocitem rostoucího vnitřního napětí a úlevou po vytrhnutí vlasu, jindy je trhání vlasů nevědomé. Záchvaty vytrhávání vlasů se mohou objevit ve stresových a jiných nepříjemných situacích, které kladou zvýšenou zátěž na psychiku dotyčného. Kromě vlasů si může nemocný člověk trhat obočí, vousy a chlupy na končetinách. Časté vytrhávání vlasů může způsobovat vyšší výskyt hnisavých kožních infekcí.

 

Diagnostika: Diagnózu stanovuje psychiatr na základě pacientových obtíží a psychiatrického vyšetření. Při vyšetření lékař samozřejmě pátrá i po jiných sdružených psychiatrických onemocněních. Pokud pacient přichází pro nedostatek vlasů a není zprvu jasné, že si je sám vytrhává, vylučují se příčiny padání vlasů (viz příslušný článek).

 

Léčba: Záleží na individuálním případů a tíži obtíží. Někdy postačuje jen psychoterapie, při které se psychiatr snaží utlumit nevhodné chování nemocného, v případech silné úzkosti a špatné ovlivnitelnosti pacientovou vůlí se nasazují léky ze skupiny antidepresiv, nebo léků proti úzkosti. U dětí trichotillomanie často sama vymizí a již se neobjeví.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů