Únavu jakožto příznak nemám příliš v oblibě, protože ji může způsobovat prakticky jakékoliv onemocnění, a její diferenciální diagnostika je velmi široká. Povězme si o stavech, které s únavou mohou souviset.

 

Příčiny:

1. Fyzická námaha – Únava je zcela běžná po fyzické aktivitě. V tomto případě nejde o příznak žádné choroby, ale o prostou reakci organizmu. Pocit únavy má svůj smysl a má dát dotyčnému najevo, že je nutné si odpočinout. Ignorování únavy, nebo její agresivní potlačování pomocí stimulancií (kofein, kokain a další látky) může být nebezpečné.

2. Psychické vypětí – Unavený (a někdy velmi výrazně) bývá i člověk „pracující hlavou“, ačkoliv během své činnosti nevyvíjí žádnou fyzickou aktivitu. Únava má opět vést k odpočinku a nevyplatí se ji ignorovat.

3. Poruchy spánkuNespavost a další poruchy zhoršující kvalitu spánku vedou k denní únavě. Do této pestré skupiny poruch patří záchvatovité denní usínání známé jako narkolepsie a dále tzv. syndrom spánkové apnoe. Při tomto syndromu je spánek výrazně nekvalitní a lidé bývají přes den spaví a unavení.

4. Infekční nemoci – Infekční nemoci bývají typicky spojené s únavou, zejména jsou-li doprovázeny zvýšenou teplotou. Příčinou je tvorba zánětlivých působků s komplexním účinkem na organizmus včetně centrálního nervového systému. Vcelku typické jsou pocity silného vyčerpání a únavy před výsevem vyrážky u pásového oparu a po prodělání infekční mononukleózy.

5. Autoimunitní nemoci – U řady těchto chorob se velmi často objevuje únava jako jeden z průvodních příznaků. Důvodem je neinfekční imunitně podmíněný zánět zaměřený proti některým tkáním, či orgánům.

6. Nádorové nemoci – Pokročilá nádorová onemocnění s přítomnými metastázami bývají spojené s pocitem únavy a únava bývá přítomna i u krevních nádorů (lymfomy a leukémie). Opět je jednou z příčin zánětlivá odpověď organizmu na růst nádorové tkáně. Únava je často přítomna i při léčbě rakoviny, zejména u některých chemoterapeutických režimů.

7. Podvýživa – Lidé s nedostatečným přísunem živin (či s poruchou jejich vstřebávání v trávicím traktu) bývají celkově nevýkonní a unavení. Platí to jak pro základní živiny, tak pro vitaminy a minerály.

8. Chudokrevnost – Únava a nevýkonnost jsou typickou součástí anemického syndromu, který vzniká v důsledku nedostatečného okysličení tkání při nedostatku červených krvinek.

9. Snížená funkce štítné žlázy – Při snížené tvorbě hormonů štítné žlázy se objevuje řada nepříjemných projevů a únava s apatií a nedostatkem výkonnosti mezi ně rozhodně patří.

10. Nízký tlak – Nevýkonnost a únava bývají přítomny při nízkém krevním tlaku. U interně léčených pacientů je bezkonkurenčně nejčastější příčinou nízkého tlaku příliš účinná léčba antihypertenzivy.

11. Deprese – Zejména u starších jedinců (častěji u žen) může být únava ve skutečnosti formou depresivního stavu, při kterém nicméně pocit nevýkonnosti a celkové únavy dominuje nad viditelnými známkami deprese.

12. Selhávání základních životních orgánůSelhávání srdce, selhávání jater, selhávání ledvin i selhávání plicních funkcí (např. pokročilá stádia CHOPN a plicní fibrózy) jsou běžně doprovázeny celkovou nevůlí a únavou.

13. Chronický únavový syndrom – Tato porucha není stále zcela plně pochopena, projevuje se celou řadou nepříjemných příznaků, z nichž dominuje silná únava. Předpokládá se výrazný psychický podíl na tomto syndromu.

 

Diagnostika: Vyšetřovat tak neurčitý příznak, kterým je únava, je nevděčný úkol. Zjednodušeně řekněme, že kromě anamnézy a fyzikálního vyšetření (zahrnujícího změření krevního tlaku a tělesné teploty) by měly být provedeny základní biochemické krevní náběry (včetně zjištění hladin minerálů, krevního cukru, jaterních testů, ledvinných parametrů a CRP), krevní obraz a hladiny hormonů štítné žlázy. Další vyšetření mohou být dále cílena podle konkrétního podezření.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů