37. Biliární kolika

 

Biliární kolika je akutní bolestivý stav, který patří mezi časté komplikace cholecystolitiázy. Kolika vzniká za situace, kdy kámen ze žlučníku vycestuje do ductus cysticus. Příznaky souvisí se spasmy hladké svaloviny posouvajícími konkrement a typickým vyvolávajícím faktorem je dietní chyba (tučné jídlo, alkohol).

 

Projevy: Biliární kolika se projevuje silnými kolikovitými bolestmi v POŽ, bolesti mohou vystřelovat do zad a často se objevují doprovodné příznaky, jako je nevolnost a zvracení. Ačkoliv hovoříme o kolice, bolesti se střídavě zhoršují a zlepšují, ale zcela nemizí. Kolika většinou po několika hodinách ustupuje, v opačném případě může přejít do akutní cholecystitidy (bolest trvalá, horečka). Další možnou komplikací je hydrops žlučníku, kdy se žlučník při narušeném odtoku jeho obsahu zvětší a je palpačně hmatný.

Ikterus vzniká pouze v případě, že dojde k obstrukci žlučových cest mimo ductus cysticus, v takovém případě je vysoké riziko cholangoitidy (zimnice, třesavka, bolest v POŽ, horečky) a je indikováno ERCP.

 

Diagnostika: Pro stanovení diagnózy je nutná anamnéza a fyzikální vyšetření, velmi důležitý je UZ břicha, který pomůže najít konkrementy ve žlučníku a pomůže vyloučit akutní cholecystitidu.

 

Léčba: Při kolice se zastavuje perorální příjem, vhodný je klid na lůžku, teplé obklady, parenterální hydratace, analgetika a spasmolytika (NSA, metamizol - Algifen), případně i antiemetika. Po odeznění koliky se doporučuje žlučníková dieta a s odstupem při nálezu cholecystolithiasy i elektivní CHCE.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů