39. Renální kolika
Renální kolika je akutní bolestivý stav, který vzniká při obstrukci močovodu. Nejčastější příčinou je urolithiasa, méně často může jít o nádory, zánětlivé striktury, odloučenou papilu, nebo důsledky poranění močovodu.
Příznaky
Renální kolika se projevuje silnou prudkou bolestí břicha a beder na postižené straně, bolest má intermitentní kolikovitý charakter s epizodami vzplanutí střídanými epizodami klidu. Bolest se šíří do podbřišku a třísel, u mužů vystřeluje někdy až do skrota, u žen do labií. Kromě bolesti bývá přítomna nevolnost a zvracení, pacient bývá neklidný a nemůže najít účinnou úlevovou polohu.
Diagnostika
Kromě anamnézy a fyzikálního vyšetření (bolest břicha na postižené straně, často pozitivní tapottement) je důležitý nativní RTG břicha, který pomůže odhalit kontrastní lithiasu. Přesnějším vyšetřením, které může zhodnotit i přítomnost dilatace ureteru a případně rozvoj hydronefrózy, je UZ. Vyšetření moči často prokáže přítomnost krve, při úplné obstrukci může být nález v moči normální.
Terapie
V první fázi je nutná analgetická terapie, parenterální hydratace, dočasné omezení perorálního příjmu potravy a případně podání antiemetik. Výrazný analgetický efekt mají kromě NSA (diclofenac, indometacin) i myorelaxační sloučeniny, typicky metamizol (Algifen). Antibitoika jsou vyhrazena při přítomnosti nasedající infekce močových cest.
Urologická léčba spočívá ve zhodnocení stavu a v případě nutnosti k zajištění derivace moči (ureteroskopie s rozdrcením / extrakcí konkrementu a implantace stentu, punkční nefrostomie při nemožnosti konkrement odstranit).