Uskřinutá kýla je velice závažný problém, který patří mezi náhlé příhody břišní. Jde o akutní stav způsobující výrazné obtíže, a který může být bez neodkladného chirurgického řešení smrtelný.

Příčiny: Jak si můžete přečíst v textu o břišních kýlách, je kýla tvořena vakem obsahujícím orgány dutiny břišní (typicky jde o střevní kličku), který se vyklenuje z dutiny břišní. Nejčastějším místem jsou oblasti třísel a oblast pupku. Problém nastane, pokud se zaškrtí střevní klička v místě výstupu kýly z břicha. Důvod zaškrcení nemusí být jasný, ale někdy k němu dochází při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku (např. zvedání těžkých břemen, silný kašel aj.). Při uskřinutí se do postiženého segmentu střeva zastaví přísun živin a kyslíku a navíc se ve střevě v daném místě zastaví pohyb stolice.

 

Projevy: Uskřinutí kýly se začne projevovat poměrně dramaticky silnými bolestmi břicha v místě kýly. Kýla je pohmatově bolestivá, někdy je i teplá, zarudlá, nebo nafialovělá. Člověk bývá schvácený, má zvýšenou teplotu, obtížně se mu hledá úlevová poloha a postupně se u něj rozvinou příznaky střevní neprůchodnosti (přesněji jde o mechanický ileus) se zástavou odchodu větrů, nechutenstvím a případně zvracením. Narušená funkce střevní bariéry vede k průniku bakterií do dutiny břišní se vznikem zánětu pobřišnice.

 

Diagnostika: Základem diagnostiky je důkladné vyšetření pacientova břicha chirurgem, které ve většině případů diagnózu odhalí. K doplnění je možno použít rentgen břicha a ultrazvuk.

 

Terapie: Uskřinutou kýlu je nutné vyřešit chirurgicky. To zahrnuje operační zákrok, při kterém je uskřinutá střevní klička uvolněna z kýlního vaku a vrácena do dutiny břišní. Velmi často se nicméně stává, že postižená část střeva je nedostatkem kyslíku natolik postižená, že musí být chirurgicky odstraněna.


Zdroje
https://www.hernia.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů