Užívání marihuany je v ČR poměrně běžné, ač se oficiálně jedná o nelegální drogu. Účinnou látkou je sloučenina tetrahydrokanabinol (THC), která se do organizmu dostane buď inhalací při kouření jointů nebo může být požita v potravinách připravených z marihuany.
Účinky: Tetrahydrokanabinol účinkuje podobně jako alkohol, snižuje zábrany, mění vnímání, zlepšuje náladu, zklidňuje stres a tlumí vnímání bolesti. Uživatel může mít změněné vnímání času a okolního prostoru, halucinace se nicméně obvykle neobjevují.
Akutní intoxikace: Při užití zvýšené dávky se mohou objevit akutní změny nálad, někdy strach a úzkost. Intoxikovaný člověk má zarudlé oči, zvýšený tlak, zrychlený pulz s bušením srdce a někdy i svalový třes končetin.
Dlouhodobé užívání: Ač by se mohlo zdát, že marihuana je vcelku neškodná, není to tak docela pravda. Jako psychoaktivní substance se může u řady lidí chovat marihuana nevyzpytatelně a po několika letech pravidelné konzumace se mohou objevit různé formy poruchy osobnosti, změny sociálních návyků, poruchy paměti, snížení intelektu, zpomalení reflexů, nezájem o koníčky, emocionální plochost a další obtíže. Zcela specifickým problémem je to, že užívání marihuany se může u některých vnímavějších lidí stát spouštěčem závažné duševní poruchy, jako je například schizofrenie. Na užívání marihuany může vzniknout závislost, která je psychického rázu a je spojena se silnou tužbou (tzv. craving [krejving]) po droze. Nutno je brát v potaz i fakt, že kouření marihuany podobně jako kouření cigaret zvyšuje riziko vzniku CHOPN a rakoviny plic.
Léčba: Pokud se akutní intoxikace dostane do nemocnice, obvykle postačí monitorace pacienta se zavodněním pomocí infuzí a případně podání léků na zklidnění (například benzodiazepiny). Chronické užívání může být léčeno psychoterapeuticky, ovšem vyžaduje náhled a spolupráci uživatele drogy.
Zdroje
https://www.drugabuse.gov
https://www.addictioncenter.com