Uzly štítné žlázy jsou častým nálezem a to většinou nijak závažným. Přesto mohou být někdy důvodem k důslednějšímu vyšetření štítné žlázy včetně provedení její biopsie.
Příčiny
Mnohdy je příčina vzniku uzlíků ve štítné žláze nejasná. Jindy ovšem příčinu známe, může jím být například nedostatek jódu, záněty štítné žlázy (Hashimotův zánět, Gravesova nemoc) a některé formy strumy. Některé uzly mohou být ve skutečnosti nezhoubnými nádory a v určitých naštěstí vzácných případech může jít i o rakovinu štítné žlázy.
Projevy
Uzly se většinou nijak neprojevují, větší z nich by mohly být nahmátnuty pod kůží. Velmi velké uzly mohou způsobit poruchy polykání při útlaku jícnu. Pokud jsou uzly hormonálně aktivní, mohou způsobit příznaky zvýšené funkce štítné žlázy.
Diagnostika
Kromě vyšetření štítné žlázy pohmatem a nabrání hormonů štítné žlázy z krve se většinou provádí ultrazvukové vyšetření, které dokáže určit počet a velikost uzlů. Hormonálně aktivní uzly se od neaktivních mohou odlišit i pomocí scintigrafického vyšetření, při kterém se sleduje vychytávání radionuklidu v uzlech. Při pochybnostech je možné provést biopsii tenkou jehlou k získání vzorků na cytologické vyšetření, které může vyloučit přítomnost rakoviny štítné žlázy.
Léčba
Některé případ vyžadují pouze pravidelné sledování a podávání hormonů štítné žlázy, které mají utlumit růst uzlů. U rozměrných uzlů působících obtíže může být někdy nutné chirurgické odstranění části štítné žlázy.
Zdroje
https://www.thyroid.org
https://www.healthline.com