Vaginismus je označení pro nepříjemný stav, který řadě žen (a přeneseně i jejich partnerům) komplikuje sexuální život. Podstatou jsou mimovolní stahy hladké svaloviny pochvy, které narušují průběh pohlavního styku. Předpokládá se, že určité formy vaginismu postihují až 10% žen v civilizovaných státech.

 

Příčiny

Vaginismus se může u žen vyskytovat již od začátku pohlavního života nebo se vyvine až později v jeho průběhu. U řady žen nemá vaginismus jasnou vyvolávající příčinu, někdy může být spojen s celkově vyšší dráždivostí, úzkostlivostí, sklonem k hysterii, abnormálně přísnou výchovou v dětství nebo s pohlavním zneužitím v minulosti (pohlavní zneužívání v dětství, znásilnění). Vaginismus se může vyskytovat i u žen s častými infekcemi močových cest a gynekologickými záněty (zejména kvasinkové infekce pochvy).

 

Projevy

Svaly pochvy jsou u ženy stažené, což ztěžuje až znemožňuje zasunutí penisu při pohlavním styku. Pohlavní styk je pro ženu bolestivý a nepříjemný. Podobně obtížné a bolestivé mohou být i pokusy o zavedení tampónu při menstruaci.

 

Diagnostika

Žena s podezřením na vaginismus by měl jistě být vyšetřená gynekologem k vyloučení léčitelných gynekologických onemocnění, zejména infekcí. Kromě toho je vhodné vyloučení sexuálního násilí jakékoliv formě v minulosti ženy.

 

Léčba

Jsou-li vyloučena zmíněná gynekologická onemocnění, pak se vaginismus většinou léčí u psychologa nebo psychiatra, někdy může pomoci sexuolog. U některých žen potíže vymizí při zpevňování pánevního dna (Kegelovy cviky) a pomoci může i užití lubrikantu při sexu. Mohou se podávat léky uvolňující svalovinu a v mnohých případech byl popsán pozitivní efekt antidepresiv.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.sciencedirect.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů