Stav známý jako vlasatá leukoplakie by se dal možná označit spíše za příznak než za vlastní onemocnění. Nemá nic společného s vlasy, ale s jazykem, a není radno ho vůbec podceňovat. Proč tomu tak je, si povíme níže.

 

Příčiny

Vlasatá leukoplakie se typicky objevuje u pacientů, kteří jsou HIV pozitivní, nebo u kterých již plně propuklo onemocnění AIDS. Na jeho vzniku se podílí oslabení imunitního systému při AIDS a souběžný vliv EBV viru, který způsobí poškození sliznice jazyka. EBV virus je poměrně rozšířený a i u zdravého člověka zůstane v organizmu v neaktivní formě. Pokud dojde k výše uvedenému oslabení imunity, pak se virus aktivuje a způsobuje obtíže.

 

Projevy

Působením výše uvedených vlivů dojde k poškození sliznice jazyka a nahrazování zdravé růžové sliznice bělavou sliznici (leukoplakie), který je na pohled vlnitý až vlasatý (odtud název). Typicky jsou postiženy hrany prvních dvou třetin jazyka oboustranně. Ačkoliv vypadá leukoplakie jako bělavý povlak, ve skutečnosti se o povlak nejedná a nedá se z jazyka setřít.

 

Diagnostika

Ložiska vlasaté leukoplakie lze vidět prostým pohledem, při podezření je člověka nutno vyšetřit na přítomnost viru HIV v krvi.

 

Léčba

Samotnou vlasatou leukoplakii není třeba léčit, není nebezpečná. Určitý ústup obtíží se docílí po podání některých antivirotik (léky proti virům), ale efekt bývá většinou jen dočasný. Léčba by se měla soustředit na AIDS, které pro nemocného představuje hlavní ohrožení.


Zdroje
https://dermnetnz.org
https://www.hopkinsmedicine.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů