Vlčí zrno (odborně chalazion) je onemocnění oka, které je méně časté než známé ječné zrno. Od něj se ostatně odlišuje příčinami vzniku, i když některé jejich projevy jsou velmi podobné.
Příčiny: Příčinou vlčího zrna je ucpání a následný zánět některé z tzv. Meibomových žlázek. Tyto mazové žlázy se v počtu několika desítek vyskytují na horním a o něco méně i dolním očním víčku a tvoří sekret bohatý na lipidy.
Projevy: Vlčí zrno se může projevovat jako nebolestivé a zarudlé zduření části očního víčka, ve většině případů jde o víčko horní. Do zaníceného ložiska se nicméně většinou dostanou bakterie a způsobí infekci s rozvojem bolesti a zhoršením otoku.
Diagnostika: Vlčí zrno může být diagnostikováno již na první pohled, v případě nejasností bývá indikováno vyšetření očním lékařem.
Léčba: Nekomplikované vlčí zrno se může zahojit samo, jeho okolí je možné nahřívat a opatrně čistit. Vlčí zrno komplikované bakteriální infekcí bývá léčeno pomocí antibiotik, která jsou ideálně aplikována ve formě oční masti. Nelepšící se vlčí zrno bývá ošetřeno očním lékařem při malém zákroku v místním znecitlivění. Principem je opatrné naříznutí zduřelého vlčího zrna a vypuštění hromadícího se sekretu. Ložisko se poté ve většině případů poměrně rychle zahojí.
Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com