Kožní vřed můžeme definovat jako defekt (narušení) kožního krytu různé hloubky. Vředy na kůži mohou vzniknout prakticky kdekoliv. Většinou jsou jejich příčiny kombinované a souvisí s infekčními a neinfekčními záněty a narušením toku krve v oblasti poškozené kůže. Zapomenout však nesmíme ani na nádorové příčiny.

 

Příčiny:

1. Infekční příčiny - Hnisavé kožní infekce mohou mít podobu povrchových vředů a hlubších abscesů. Ložiska bývají bolestivá a obvykle se vyskytují i doprovodné známky infekce, jako jsou schvácenost a horečka. Původci jsou zejména bakterie ze skupiny stafylokoků a streptokoků. Výrazným rizikovým faktorem je cukrovka, v jejímž terénu vznikají kožní vředy dolních končetin jakožto tzv. diabetická noha. Je nutné si dále uvědomit, že hnisavé kožní infekce mohou komplikovat většinu kožních chorob, pokud se do míst s narušeným kožním krytem dostanou bakterie (tzv. impetiginizace). Kromě uvedených příčin existují i poměrně specifické kožní a slizniční vředy u některých infekčních sexuálně přenosných onemocnění, jako je například syfilis, lymfogranuloma venereum a měkký vřed.

 

2. Nemoci tepen - Do této skupiny onemocnění patří zejména ischemická choroba dolních končetin, kdy jsou místní tepny zužovány a uzavírány procesem aterosklerózy. Důsledkem je nedostatečné prokrvení tkání s nedostatkem kyslíku (ischémie) a vyšší riziko ke vzniku poruch kožního krytu. Pokud se u ischemické choroby dolních končetin objeví takový kožní vřed, pak mluvíme o kritické končetinové ischémii. Podobný efekt mohou mít i mnohé vaskulitidy, což jsou imunitně podmíněné záněty cév (zejména tepen). Zánětlivé postižení stěny tepen může vést k jejich zužování a tím ohrozit výživu tkání zásobovaných danou tepnou včetně okrsků kůže.

 

3. Nemoci žil - Do této skupiny bych zařadil stavy s narušeným odtokem krve z dolních končetin při chronické žilní nedostatečnosti. Tento stav má mnoho projevů (otoky nohou, pocit těžkých nohou) a postupně vede k narušování životaschopnosti tkání bérců. To se projevuje zprvu nenápadně zvýšenou pigmentací a v tomto terénu mohou snadno vzniknout bércové vředy.

 

4. Nádorová onemocnění - Jako vředovitá ložiska se mohou projevovat některé kožní nádory, nejtypičtější je to pro basaliom na obličeji. Kromě toho může jít i o zvředovatěné kožní metastázy jiných nádorů, ale to není tak běžné.

 

Diagnostika: Člověk s vředem na kůži by měl být primárně vyšetřen kožním lékařem, který většinou poměrně rychle stanoví správnou diagnózu. Vyšetření je skutečně doporučeníhodné u vředů v tříslech nebo na genitálu (například vřed na penisu), kdy může jít o pohlavně přenosné choroby. Pokud je podezření na nádor, je možné vzít z vředu vzorek na histologické vyšetření. Zcela speciální problematika je u vředů na dolních končetinách, kdy je nutné odlišit žilní bércové vředy od vředů při ischemické chorobě dolních končetin. U ischemické choroby dolních končetin jsou pacienti vyšetřováni cévním lékařem a takové vyšetření kromě hmatání pulsací na tepnách dolních končetin zahrnuje měření kotníkových tlaků a případně CT-angiografii nebo angiografii.

 

Zdroje
https://www.zwivel.com
https://www.fairview.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů