Nosní přepážka je struktura, která rozděluje dutinu nosní na dvě poloviny. Přední část přepážky je tvořená chrupavkou a zadní část pevnou kostí. Při jejím vybočení mohou nastat různé obtíže, které pak řeší lékaři ORL (ušní-nosní-krční).

 

Příčiny: Příčinou vychýlení přepážky na určitou stranu může být vrozená odchylka jejího růstu, kdy je nepoměr mezi růstem chrupavčité a kostěné části. Další významnou příčinou je úder do nosu, typicky vedený z boku, který přepážku vychýlí. Vychýlená přepážka může doprovázet zlomeniny nosu.

 

Projevy: Vybočení přepážka se nemusí projevovat (zejména je-li vrozená), jinak však dochází k narušení dýchání tou stranou nosu, která je přepážkou zúžená. Zhoršené proudění vzduchu může vést ke vzniku opakovaných zánětů v nose (typicky se projevuje jako rýma), k nočnímu chrápání a k zánětům vedlejších nosních dutin.

 

Diagnostika: Diagnózu učiní lékař ORL, který vyšetří nemocného s výše zmíněnými obtížemi. Do dutiny nosní se může podívat pomocí speciálního rozvěrače nosní dírky, nebo za využití endoskopického přístroje.

 

Léčba: Základem léčby je ORL chirurgický zákrok, který se označuje jako septoplastika. Většinou se provádí při uspání pacienta a její podstatou je odstranění vybočených částí přepážky a fixaci přepážky do správné polohy. Nakonec se provede vyplnění obou nosních dutin mulovými proužky (tamponáda nosu), aby nedocházelo ke krvácení. Tamponáda se většinou odstraňuje po dvou dnech po zákroku.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů