Výhřez konečníku je odborně nazýván jako prolaps konečníku a jde o velmi nepříjemnou situaci, která způsobuje postiženému řadu obtíží.
Příčiny
Příčinou je obvykle ochabnutí svalů pánevního dna a svaloviny v okolí konečníku. Vyšší výskyt výhřezu konečníku je u žen vyššího věku po opakovaných porodech a po gynekologických operacích. Riziko prolapsu se zvyšuje u lidí trpících chronickou zácpou, kteří musí hodně tlačit na stolici a u lidí s velkými vnitřními hemoroidy. Problémy může způsobit i velký polyp nebo zhoubný nádor tlustého střeva, který se nachází v konečníku.
Projevy
Obtíže závisí na tíži výhřezu. Vyhřezlou tkáň si člověk může nahmátnout, kromě toho se objevují bolesti konečníku zhoršující se při odchodu stolice a časté krvácení s nálezem čerstvé krve ve stolici. Výhřez konečníku naruší funkci jeho svěrače a to vede k častější inkontinenci stolice. U méně těžkých forem prolapsu lze konečník prstem zatlačit do hloubky, nicméně po čase se výhřez objeví znovu. U pokročilých forem se již konečník do normálních míst zatlačit ani nedá.
Diagnostika
Pacient s obtížemi je vyšetřen lékařem, při vyšetření konečníku pohledem je vyhřeznutý konečník dobře viditelný. Následně by měl být člověk vyšetřen proktologem, což je většinou chirurg specializující se na problematiku nemocí konečníku a jeho okolí. Důležitým vyšetřením je vyšetření konečníku prstem a pak tzv. rektoskopie, při které si lékař pomocí speciálních nástrojů prohlédne vnitřek konečníku, zhodnotí případné hemoroidy a vyloučí jiná onemocnění konečníku.
Léčba
Základem terapie větších prolapsů u dospělých lidí je provedení chirurgického zákroku, kdy se provede repozice (navrácení konečníku do normální polohy) a následně tzv. rektopexe, kdy se konečník připevní ke kosti křížové, aby ve správné poloze zůstal. V některých případech se část konečníku odstraňuje a zbytek se sešije.
Zdroje
https://fascrs.org
https://www.webmd.com