Vylučovací urografie je označení pro rentgenové vyšetření močových cest. V dnešní době už není prováděno tak často jako dříve a mnohdy je nahrazováno jinými zobrazovacími metodami, své opodstatnění nicméně stále má.
Princip: Princip spočívá v podání kontrastní látky do žíly. Slovo „kontrastní“ znamená, že je vidět na rentgenu. Tekutina protéká cévami v našem těle a po chvíli se dostane do ledvin, kde se přefiltruje do tvořené moči. Pak protéká močovými cestami do močového měchýře a nakonec ji vymočíme. Jak tekutina plní močové cesty, uděláme v časovém odstupu několik rentgenových snímků. Ty ukáží rychlost průtoku kontrastní látky oběma ledvinami a močovody a nakonec zobrazí i samotný močový měchýř. Jak tekutina protéká dutými močovými cestami, vidíme díky ní jejich stěny a případné nerovnosti, překážky apod.
Příprava: Před vyšetřením není třeba zvláštní příprava. Vyšetření se provádí nalačno a kvůli vpichu kontrastní látky obvykle s předstihem podáme slabé protialergické léky jako prevenci alergické reakce.
Význam: Význam jsem už víceméně uvedl v principu vyšetření. Hlavní funkcí vylučovací urografie je zjistit překážky odtoku moči. Díky kontrastní látce uvidíme zúžení močových cest i jejich uzávěry – zjistit tak můžeme nádorová onemocnění močových cest, močové kameny apod.
Problémy: V podstatě jediný problém spočívá v riziku vzniku alergické reakce po podání kontrastní látky. Jde o výjimečné případy, vzhledem k podání do žíly však může být eventuální alergická reakce silná a vzácně mít charakter anafylaktického šoku. Už z toho důvodu není špatný nápad podat před vyšetřením léky proti alergii, a to zejména u lidí s potvrzenými alergickými projevy.
Výhody: Hlavní výhodou vyšetření je relativní nenáročnost a neinvazivita. Jediným zákrokem je vpíchnutí kontrastní látky do žíly a zbytek je v podstatě prosté rentgenové vyšetření.
Zdroje
https://patient.info
https://www.radiologyinfo.org