Výplach žaludku je zákrok, který se klasicky provádí u otrav nejrůznějšími látkami. Nejde zrovna o nejpříjemnější zážitek, někdy však může pomoc zachránit život. Je nicméně nutné si připustit, že výplach žaludku má i svá omezení a nese s sebou i jistá rizika.

 

Použití: Výplach žaludku se v našich podmínkách nejčastěji provádí u otrav alkoholem a u otrav houbami, lze ho však provést i u otrav jinými sloučeninami. Důležitým faktorem je čas. Čím dříve po požití látky se výplach žaludku provede, tím méně jedu se vstřebá z trávicího traktu do krve. Rychlost vstřebávání se liší látka od látky. Alkohol se například vstřebává velmi rychle, naopak houby mohou v žaludku zůstat bez natrávení a vstřebání i po několik hodin.

 

Význam: Hlavní význam výkonu spočívá v odstranění jedovaté látky z těla před tím, než se tato vstřebá do krve a způsobí otravu. Kromě toho se však po odsátí získá vzorek žaludečního obsahu, který může být toxikologicky prozkoumán. Takto může být otrava definitivně potvrzena, či vyvrácena. V případě otravy neznámou látkou ji lze v případě nutnosti z odebraného vzorku přesně identifikovat.

 

Princip: Princip zákroku je v podstatě jednoduchý. Pacientovi se dutinou ústní zasune přes jícen do žaludku hadička a touto hadičkou se odsaje část obsahu žaludku, kterou odešleme na toxikologické (případně i jiná) vyšetření. Poté hadičkou do žaludku aplikujeme několik set mililitrů vlažného fyziologického roztoku a odsajeme. Tento postup aplikace-odsátí provedeme několikrát, dokud neodsáváme již jen čirou čistou tekutinu. Celý zákrok zakončíme aplikací živočišného uhlí rozpuštěného ve vodě do žaludku. Živočišné uhlí je látka s velkým povrchem a umí na sebe vázat řadu škodlivin, čímž sníží šanci na jejich vstřebání v dalších částech trávicího traktu (tj. zejména v tenkém střevě). Mnoho toxických sloučenin živočišné uhlí bohužel vázat neumí, nicméně jeho podáním se prakticky nikdy nic nezkazí.

 

Rizika: Velkým rizikem je nebezpečí, že otrávený člověk se sníženým stupněm vědomí a poruchou polykacího reflexu během odsávání část žaludečního obsahu vdechne – v takovém případě hrozí vznik nebezpečné formy zápalu plic známé jako Mendelsonův syndrom. Proto by se u osob s vážnou poruchou vědomí měla nejprve provést intubace. Znamená to, že se jim do dýchacích cest zasune trubice a utěsní speciální manžetou. Tím se dýchací trubice oddělí od trávicího traktu a při odsávání se tak zabrání náhodnému vdechnutí tekutiny.


Zdroje
https://en.wikipedia.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů