Vypouklé neboli vypoulené oči nemusí vůbec souviset s nějakou nemocí, na druhou stranu však tento příznak typicky doprovází některé chorobné stavy.

 

Příčiny

1. Graves-Basedowova choroba - Toto autoimunitní onemocnění postihuje štítnou žlázu a způsobuje její zvýšenou funkci. Kromě zánětu štítné žlázy však často dochází i k postižení vaziva, které se nachází za oční koulí (tzv. retrobulbární vazivo) a způsobí jeho zmnožení. Při zmnožení vaziva oko vystoupne a vypoulí se. Vypouklé oči by vždy měly být spojeny s vyšetřením funkce štítné žlázy.

 

2. Nádory - Nádory (zhoubné i nezhoubné) oka a prostoru za okem mohou svým růstem způsobit vypoulení oka. Oproti Graves-Basedowově chorobě se většinou jedná o jednostranné postižení. Příkladem jsou hemangiomy a místní meningeomy.

 

3. Cushingův syndrom - Vypouklé oči mohou být u tohoto syndromu přítomny kvůli zmnožení tuku, který je přítomen v očnici. Konkrétnější informace o daném syndromu najdete v příslušném článku.

 

4. Úrazy - Oko může být vypouklé při narušení integrity očnice. K tomu může dojít při úderech do lebky se vznikem zlomeniny některé z kostí, které očnici tvoří.



5. Hand-Schüller-Christianova choroba - Vypoulené oči jsou typickým příznakem této vzácné choroby. Hand-Schüller-Christianova nemoc vzniká v důsledku množení Langerhansových buněk, které vytváří ložiska v řadě tkání včetně tkání za očima.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.msdmanuals.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů