Vyšetření pasáže jícnem je radiologické vyšetření, které je stále poměrně hojně prováděné a má význam v diagnostice některých nemocí jícnu.

 

Princip

Vyšetřovaný člověk vypije kontrastní látku a jak ji polyká, je opakovaně rentgenován. Kontrastní látka je na rentgenu vidět a to nám umožní zhodnotit polykací akt a průchod kontrastní látky jícnem do žaludku.

 

Příprava

Pacient by měl být před vyšetřením nalačno, tj. asi 6 hodin nejíst a nepít. Další příprava včetně protialergické přípravy není většinou nutná. Na kontrastní látku sice může být alergická reakce, ale pokud není kontrastní látka podána do žíly (a to v tomto případě není), pak je toto riziko minimální.

 

Využití

Vyšetření je vhodné provést u poruch polykání a bolesti při polykání. Vyšetření za prvé ukáže, zda kontrastní látka teče správně z jícnu do žaludku a nikam jinam, za druhé ukáže obrysy jícnu a umožní nám najít jakékoliv zúžení nebo překážku. Vyšetření pomůže v diagnostice útlaku jícnu zvenčí, v diagnostice vrozených vývojových vad jícnu, Zenkerova divertiklu (a jiných divertiklů), brániční kýly, Schatzkiho prstence, rakoviny jícnu, achalázie a další poruch hybnosti jícnu.

 

Výhody a nevýhody

Hlavním konkurentem vyšetření polykacího aktu je gastroskopie, což je endoskopická metoda umožňující vyšetření jícnu i žaludku pomocí kamery na konci ohebného hadicovitého přístroje. Oproti gastroskopii je vyšetření polykacího aktu pro pacienta méně zatěžující a navíc zde není riziko protržení jícnu endoskopickým přístrojem. Na druhou stranu je rentgenové vyšetření polykacího aktu méně přesné a navíc není schopno závažná onemocnění stoprocentně prokázat. Gastroskopie s možností prohlédnutí si na vlastní oči a odebrání vzorku na histologické vyšetření z jakéhokoliv podezřelého ložiska má v tomto navrch.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.emedicinehealth.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů