V tomto textu uvedu možnosti léčby vysokého cholesterolu. Všechny ostatní údaje o cholesterolu a jeho podtypech najdete v příslušném článku o vysokém cholesterolu. Jak se tedy snažíme s cholesterolem (a ostatními tuky) vypořádat?

 

Nejprve uveďme, že jsou určité hodnoty cholesterolu a ostatních tuků v krvi, kterých se u lidí snažíme dosáhnout. U většiny pacientů jsou to tyto hodnoty (u některých rizikových pacientů jsou cílové hodnoty ještě nižší):

celkový cholesterol < 5 mmol/l

HDL-cholesterol > 1,1 mmol/l – tenhle chceme vysoký, protože pomáhá

LDL-cholesterol < 3 mmol/l

triacylglyceroly < 1,7 mmol/l – toto jsou ostatní tuky kromě cholesterolu, jejich vysoké hladiny s sebou nesou podobné komplikace, jako je tomu u cholesterolu

 

1. Nefarmakologická léčba

Sem patří metody snižující cholesterol, aniž bychom se uchýlili k braní prášků. V podstatě se jedná o snížený příjem cholesterolu v potravě a dostatek tělesného pohybu. V potravě lze klást důraz na snížený příjem živočišných tuků a větší příjem nenasycených mastných kyselin, vitaminů a vlákniny. Hodně nenasycených mastných kyselin je v rybím tuku, některých roztíracích máslech a v rostlinném oleji. Hodně cholesterolu se nachází ve vejcích a tak je jistě rozumné jejich příjem omezit (i když plně vyloučit vejce ze svého jídelníčku také není správné). Shrnout vše uvedené do dvou slov lze hravě – zdravá strava. Tak tohle bylo jen tak okrajem. Je to sice velmi důležité, ale o zdravé výživě se dočtete prakticky kdekoliv. Já se nyní soustředím na farmakologickou léčbu.

 

2. Farmakologická léčba

Farmakologická léčba cholesterolu, tj. podávání tablet, to je pro naši populaci to pravé. Většina lidí si namísto zdravé stravy a pohybu chce dát raději každý den tabletku a mít pokoj. Není to zrovna dobrý postoj, ale možné to je – léky proti cholesterolu jsou velmi účinné a mají výborné výsledky. Podávají se nejen na vysoký cholesterol jako takový, ale i u projevů a komplikací aterosklerózy, která s vysokým cholesterolem úzce souvisí. Mnohé z těchto léků tak například představují nepostradatelnou součást léčby pacienta s ischemickou chorobou srdeční, jako jsou stavy s anginou pectoris nebo pacienti po infarktu myokardu.

 

Používají se zejména tyto léky:

a) Statiny – Statiny jsou zcela zásadní léky, které mají velký vliv na snížení LDL cholesterolu. Statinů je celá řada a jsou schopné zablokovat v našem těle tvorbu cholesterolu. Naše tělo přestává cholesterol vyrábět a jeho koncentrace v krvi začne klesat. Má to ovšem jednu nevýhodu – náš organizmus není žádný hlupák a nenechá se jen tak podvádět. Když zablokujeme výrobu cholesterolu, začnou ho víc vstřebávat střevní buňky z potravy. Jenže my máme v záloze sloučeninu ezetimib (viz níže).

Příklady statinů:

Atorvastatin – např. léky Atoris, Atorvastatin, Larus, Sortis, Torvacard, Tulip a další

Rosuvastatin – např. léky Mertenil, Rosucard, Rosuvastatin, Sorvasta a další

Simvastatin – např. léky Gensi, Simvastatin, Vasilip, Zocor a další

Fluvastatin – např. léky Lescol a Fluvastatin

Pozn.: Statiny jsou naprosto skvělé léky, které výrazně snižují komplikace aterosklerózy a s tím souvisejících onemocnění srdce, mají však někdy jeden nebezpečný vedlejší účinek. Statiny totiž mohou někdy způsobit různě těžké poškození svalů (statinová myopatie), která může vyústit v jejich rozpad - rabdomyolýzu. U těžkých zánětů se pak ze svalů mohou uvolnit látky, které se filtrují do moči (myoglobinurie) a poškodí ledviny. Jakákoliv bolest ve svalech (nemyslím tím samozřejmě natažení svalu při velké fyzické zátěži) při užívání statinů by proto měla být oznámena lékaři!

 

b) Ezetimib – Ezetimib je zajímavá sloučenina, která je skvělým doplňkem statinů. Ezetimib umí zablokovat vstřebávání cholesterolu ve střevě. Když použijeme ezetimib samotný (např. lék Ezetrol), začne tělo v protireakci vyrábět víc cholesterolu. V tom případě mu to zatrhneme statinem.

 

c) Kombinace statin + ezetimib – Vzhledem k tomu, jak se tyto sloučeniny svými účinky doplňují, řekli si výrobci, že udělají jednu tabletu, kde bude nějaký statin dohromady s ezetimibem. A jak si řekli, tak udělali. Funguje to skvěle a nemusí se brát víc léků. Samozřejmě, že to není zadarmo, tyhle léky už něco stojí. Příkladem takového preparátu je lék Inegy.

 

d) Fibráty – Fibráty umí vlivem na řadu chemických pochodů v těle snížit hladinu triacylglycerolů (ostatní tuky mimo cholesterol) a zvýšit dobrý HDL-cholesterol. Škodlivý LDL-cholesterol umí fibráty taky lehce snížit, ale to jen minimálně. Má-li člověk vysoký cholesterol i vysoké triacylglyceroly, lze podávat fibráty v kombinaci například se statiny.

 

e) PCSK9 inhibitory - PCSK9 inhibitory jsou moderní sloučeniny, které spadají do problematiky biologické terapie. Mezi PCSK9 inhibitory patří sloučenina evolokumab (lék Repatha) a alirokumab (lék Praluent). Jedná se o lidské monoklonální protilátky, které se váží na enzym PCSK9 a tím mu zabrání odstraňovat LDL receptory z povrchu buněk. Důsledkem je snížení hladiny „špatného“ LDL cholesterolu v krvi.

 

f) Pryskyřice – Říká se jim také iontoměniče. Jsou levné a vcelku účinné na snížení hladiny cholesterolu. Oproti statinům nemají přece jen takový účinek a u některých lidí mohou jako nežádoucí účinek vyvolat zácpu. Jejich nízká cena je ovšem významným kladem.

 

g) Kyselina bempedoová – Jde o novější sloučeninu, která tlumí tvorbu cholesterolu v játrech. Spolu se statinem je možné ji využít u těžších stavů s vysokým cholesterolem včetně familiární hypercholesterolemie. V případě, že pacient statin netoleruje (např. kvůli bolestem svalů), lze ji podat místo něj. Mezi existující preparáty patří např. Nilemdo (samotná kyselina bempedoová) a Nustendi (kyselina bempedoová s ezetimibem).

 

h) Kyselina nikotinová – Má také vliv na snížení hladiny cholesterolu. Pro řadu vedlejších účinků však není tato sloučenina v běžné lékařské praxi tolik používaná.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů