Výtok z prsní žlázy může mít celou řadu příčin. Není třeba hned panikařit, protože většina z nich není závažná, přesto však se vyplatí mít na pozoru a vždy navštívit lékaře, pokud je ve vyteklé tekutině příměs krve, pokud si žena vyhmátne v prsu bulku a pokud tekutina vyteče bez tlakového dráždění prsní tkáně.
Příčiny
1. Těhotenství a kojení – K výtoku malého množství mléka z prsu běžně dochází v období těhotenství a v době kojení, kdy se prsy plní mlékem vlivem hormonálních změn. K výtoku mléka snadněji dochází při stisknutí prsu nebo při jeho stlačení v těsné podprsence. Malé množství mléka může z prsu vytéci i v období několika měsíců po ukončení kojení než se produkce mléka zcela zastaví.
2. Infekce – Infekce prsu (mastitidy) mohou způsobit otok, zarudnutí a bolest prsu. Z prsu pak může vytékat tekutina vznikající při zánětlivém procesu, nebo přímo zkalený hnis. Kromě těchto obtíží bývá většinou přítomná horečka.
3. Nezhoubné nádory prsu – Mezi nezhoubné nádory prsu patří například tzv. intraduktální papilom, nebo fibroadenom. Projeví se jako nebolestivá bulka v prsu, někdy může vyvolat i výtok. Vyšetření je důležité pro nutnost odlišení tohoto nálezu od ložiska rakoviny prsu.
5. Rakovina prsu – Většina forem rakoviny prsu může způsobit výtok tekutiny z bradavky. Je proto důležité nechat se vyšetřit gynekologem, pokud je výtok krvavý, pokud jde o opakovaný výtok jen z jednoho prsu a pokud je současně přítomna nově zjištěná bulka v prsu.
6. Prolaktinom – Tento nádor podvěsku mozkového (hypofýzy) vytváří zvýšené množství hormonu prolaktinu, který ovlivňuje tvorbu mléka v prsech. Nádor také může svým růstem utlačit zrakové nervy se ztrátou periferního vidění a omezení zorného pole. Kromě prolaktinomu může být hodnota prolaktinu zvýšená i u Cushingovy nemoci, akromegalie, sarkoidózy a účinkem některých léků (hormonální antikoncepce, některá antidepresiva, některá prokinetika apod.).
Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com