Vzduch v břiše se odborně označuje jako pneumoperitoneum. Obvykle se jedná o velmi závažný příznak, který vzniká při protržení některé části trávicí trubice.

 

Příčiny

1. Prasklý vřed – Při prasknutí žaludečního nebo dvanáctníkového vředu dojde k protržení trávicí trubice a uvolnění vzduchu do dutiny břišní.

2. Protržení střeva – Tento stav může mít více příčin, jak o něm píšu ve zvláštním textu. Asi nejčastější příčinou je protržení endoskopickým přístrojem při kolonoskopii, může vzniknout i u řady chorob (prasknutí střevní výchlipky při divertikulóze a divertikulitidě, úraz, zánět slepého střeva, pokročilá forma rakoviny tlustého střeva, těžké formy zánětů, jako je Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida).

3. Úraz břicha – Otevřené zranění dutiny břišní, tj. stav, při kterém došlo ke komunikaci břišní dutiny s okolím, je spojeno s průnikem vzduchu do břicha.

4. Stav po operaci – Po operaci v břišní dutině (ať již po otevřené operaci nebo po laparoskopickém zákroku) se v břiše nachází vzduch. Vzhledem k přísnému zachování aseptických podmínek se tento vzduch vstřebává, aniž by nějak uškodil.

 

Diagnostika: Samotný vzduch v břiše nejlépe zjistíme z prostého rentgenu břicha. Přesnější příčinu pak dohledáváme pomocí dalších vyšetření (např. CT vyšetření břicha). V akutním stavu u poškození trávicího traktu je mnohdy nutný chirurgický zákrok v břišní dutině, kdy se identifikuje místo protržení trávicí trubice a následně se může i spravit.

 

Pneumoperitoneum - vzduch v brise

Pneumoperitoneum na snímku plic v klasické předozadní projekci uvidíme jako černé pruhy vzduchu  pod bránicí. Významné je to zejména nad jaterní tkání, protože na opačné straně může být někdy podbrániční vzduch zaměňován s žaludeční bublinou.

 

Zdroje
https://radiopaedia.org
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů