Zadní rýma (postnasal drip) je specifický typ rýmy, který trápí především jedince dětského věku, a setkávají se s ní zejména dětští lékaři. Vyskytnout se nicméně může i u dospělého člověka.

Příčiny: Příčinou je obvykle virová infekce nosohltanu, která může být komplikována bakteriální superinfekcí. Postižena je v tomto případě především zadní část nosohltanu, kde se hromadí hlen, který nejde vysmrkat, a stéká do trávicího traktu a dolních cest dýchacích.

 

Projevy: Zadní rýma má podobu infekce horních cest dýchacích, při které člověk cítí hlen vzadu v krku nebo vzadu na patře. Může být přítomna i bolest hlavy, zvýšená teplota a kašel. Kašel je způsoben zejména tím, že hlen stéká hlouběji do dýchacích cest a dráždí je. Při dlouhodobějším trvání zadní rýmy se může objevit zápach z úst. Příznaky zadní rýmy někdy napodobují zánět vedlejších dutin nosních, který ostatně bývá u lidí se zadní rýmou nezřídka přítomen.

 

Diagnostika: U jedince trpícího chronickou zadní rýmou je vhodné provést výtěr nosohltanu, aby se vyloučila možnost bakteriální infekce léčitelné antibiotiky. V případě podezření na zánět vedlejších dutin nosních je možné provést rentgen dutin.

 

Terapie: Vhodné je zvlhčování vzduchu, které zlepší rozpouštění hlenu a případně jeho odkašlání. U malých dětí se někdy používají speciální odsávačky hlenu napojitelné na vysavač, ale v tomto případě nemusí být účinné, protože hlen bývá mimo jejich dosah. Do nosu se mohou aplikovat spreje ke zvlhčení nosní sliznice a vincentka, jinak je možno užívat léky rozpouštějící hlen (mukolytika). Jsou-li kultivačním vyšetřením v nosohltanu prokázány škodlivé bakterie, nebo pokud je prokázán zánět vedlejších nosních dutin, pak jsou předepsána antibiotika.

Řada lidí používá k uvolnění zadní rýmy tzv. reflexní koupele, kdy se do horké vody na 15-20 minut ponoří obě předloktí. U mne osobně to příliš dobře nefungovalo, ale mnozí si to velice pochvalují.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů