Zákopová horečka je vzácné, ale poměrně nebezpečné infekční onemocnění. Jak už název napovídá, byla tato choroba historicky spojena s válečnými konflikty.
Příčiny: Zákopová horečka je způsobena bakterií známou jako bartonella quintana. Typickými přenašeči těchto bakterií jsou vši šatní, které při sání lidské krve umožní vstup bakterie do organizmu. Choroba se logicky šířila v situacích vedoucích ke snížené hygieně, typickým příkladem byly zákopové bitvy První světové války.
Projevy: Příznaky se objevují do 1-2 týdnů po nákaze. Člověk dostává vysoké horečky s bolestmi hlavy a svalů, které mají typicky epizodický průběh. Horečky trvají kolem pěti dnů, jsou následovány několikadenním klidovým obdobím, a poté se opět vracejí. Přítomnost bakterií v krvi vede u neléčeného člověka k celkovému chátrání, únavě, nechutenství a úbytku na váze. Nepříjemnou komplikací je vznik infekční endokarditidy, pokud bakterie napadnou srdeční dutiny a chlopně.
Diagnostika: Bakterie lze najít při mikrobiologickém vyšetření krve (tzv. hemokultura). Dalším možným průkazem je teoreticky sérologické vyšetření krve na přítomnost specifických protilátek proti bakteriím, toto vyšetření se nicméně vzhledem ke vzácnosti choroby rutinně neprovádí.
Terapie: Základem terapie jsou antibiotika, bartonelly bývají poměrně dobře citlivé vůči antibiotikům ze skupiny tetracyklinů a aminoglykosidů.
Zdroje
https://www.msdmanuals.com
https://emedicine.medscape.com