Záněty duhovky jsou odborně označovány jako iritidy a jde o častý podtyp uveitid. Duhovka (iris) se nachází v oku, je to onen barevný kroužek v jehož středu je černá zornice. Podle barvy duhovky pak říkáme, že má někdo modré, hnědé, zelené oči.
Příčiny: Záněty duhovky mohou být infekční i neinfekční. Infekční záněty mohou být virové, bakteriální, plísňové a parazitární (prvoci u histoplazmózy a toxoplazmózy). Poměrně časté je postižení duhovky v rámci oční formy pásového oparu. Z neinfekčních příčin může zánět duhovky vzniknout u některých chorob souvisejících s imunitou, jako je revmatoidní artritida, psoriáza, sarkoidóza a Behcetova nemoc. Při vyjmenovávání příčin zánětu musíme myslet i na poškození duhovky působením mechanické síly a dráždivých chemikálií.
Projevy: Projevy akutního zánětu zahrnují bolest oka, zarudnutí oka, nadměrnou citlivost na osvit a rozmazané vidění. Pokud je zánět chronický, může způsobit řadu komplikací včetně rozvoje šedého zákalu, zeleného zákalu, vzniku nepravidelného tvaru duhovky (a tím pádem i nepravidelného tvaru zornice) a trvalé poruchy zraku.
Diagnostika: V případě podezření na zánět duhovky by měl být člověk vyšetřen očním lékařem, který diagnózu potvrdí a případně po zjištění příčiny nasadí odpovídající terapii.
Léčba: Terapie závisí na vyvolávající příčině. Infekční choroby se léčí pomocí antibiotik (případně antivirotik, antimykotik aj. podle vyvolávajícího činitele), které jsou často podávány lokálně v podobě kapek a mastí. Imunitou podmíněné neinfekční záněty mohou být léčitelné pomocí imunosupresiv. Pomocným lékem mohou být látky rozšiřující zornici ve formě kapek, protože rozšíření zornice a zúžení duhovky ulevuje při akutních obtížích.
Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org