Zánět hrtanu neboli laryngitida je relativně časté infekční onemocnění, které postihuje děti i dospělé osoby. Hrtan je část dýchacích cest. Směrem dolů ústí hrtan do průdušnice a směrem nahoru sousedí s hltanem, od nějž je při polykání oddělen záklopkou hrtanovou. Hrtan ovšem není jen jakási spojnice hltanuprůdušnicí. V hrtanu se totiž vyskytují dva důležité vazy. Jsou to tzv. hlasivky a jejich rozkmitání vydechovaným vzduchem je základem tvorby lidské řeči.

 

Příčiny: Nejčastější příčinou laryngitidy jsou virové infekce, které se šíří kapénkovou cestou. Viry mohou oslabit slizniční obranu a mohou pak být následovány bakteriální infekcí (často streptokokovou), to však není pravidlem. 

 

Projevy: Laryngitida je často provázena klasickými příznaky infekce – horečka, únava, bolesti kloubů, celková nevůle. Kromě toho se objeví důsledky podráždění sliznice hrtanu a hlasivekzhrubění hlasu, kašel, zahlenění, bolesti a pálení v krku, bolest při polknutí, chrapot. Nepříjemné pocity se stupňují při mluvení a někdy může dojít až ke ztrátě hlasu. Dramatické projevy bývají u malých dětí, které trpí dusivým štěkavým kašlem, jsou neklidné a dušné.

 

Diagnostika: Kromě nálezu výše uvedených příznaků je vhodné provést výtěr dýchacích cest, který může při mikrobiologickém vyšetření zachytit přítomné bakterie. U virových zánětů při výtěru většinou nic zvláštního nenajdeme. Cenným vyšetřením je náběr krve a zjištění koncentrace sloučeniny CRP, která vzrůstá při zánětech. Je-li zvýšení jen mírné, jedná se spíše o infekci virovou, při velkém zvýšení se s velkou pravděpodobností jedná o infekci bakteriemi. Při těžších a déletrvajících příznacích se někdy provádí ORL vyšetření včetně laryngoskopie.

 

Léčba: Léčba v podstatě neexistuje. Lze použít nesteroidní protizánětlivé léky, které používáme i u jiných virových onemocnění (např. Paralen, Coldrex, apod). Při obtěžujícím kašli se předepisují léky proti kašli (tzv. antitusika). Na podrážděný krk lze dávat obklady, což je spojeno s dočasnou úlevou. Je-li infekce bakteriálního původu, lze s úspěchem použít antibiotika.

Děti je při těžších projevech vhodné vzít k dětskému lékaři, který je vyšetří. Důležité je odlišit laryngitidu od epiglotitidy, která je mnohem vzácnější a nebezpečnější. První pomocí u dítěte s laryngitidou je otevřít okno a nechat ho vdechovat chladný vzduch. Chladný vzduch zklidní podrážděný hrtan a dítěti se uleví.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů