Zánět prsu (odborně mastitida) je poměrně časté onemocnění u žen (vzácněji i u mužů), které je ve většině případů spojené s kojením.

 

Příčiny: Vyvolávajícím faktorem jsou většinou bakterie, obvykle bakterie žijící na kůži ze skupiny streptokoků a stafylokoků. Nejčastěji se zánět prsu rozvine u kojících žen několik týdnů po porodu. Příčinou je zřejmě hromadění mléka v mlékovodech a snadnější infekce bakteriemi při sátí mléka dítětem. Už samo hromadění mléka bez bakteriální infekce může zřejmě zánětlivé změny vyvolávat, v tom případě mluvíme o neinfekční mastitidě. Vyšší riziko vzniku infekční mastitidy mají ženy s narušenou imunitou (např. ženy s cukrovkou a ženy s AIDS).

Mastitidy mohou pochopitelně vznikat i u nekojících žen, tam je však vždy potřeba mít se více na pozoru pro jistou podobnost projevů mastitidy s jednou z forem rakoviny prsu (viz níže).

 

Projevy: Prs začne být zarudlý, může být oteklý a je bolestivý. Z prsu může vytékat zánětlivá tekutina, někdy dokonce hnis nebo malé množství krve. U ženy se mohou objevit celkové příznaky, jako je zvýšená teplota, únava a další běžné projevy infekčních stavů. Kojení začne být pro ženu nepříjemné a bolestivé. Právě zarudnutí prsu a bolest prsu se může vyskytovat u tzv. zánětlivé formy rakoviny prsu. Ta je sice vzácná, ale velmi nebezpečná. Nádory tohoto typu bývají poměrně agresivní a pro svou schopnost imitovat zánětlivý proces mohou být pro jistou dobu podceňovány.

 

Diagnostika: Žena by měla být vyšetřena gynekologem, zejména jedná-li se o ženu nekojící. Dle konkrétního případu může pak indikovat vyšetření prsu ultrazvukem, který dokáže objevit hnisavé abscesy. V případě trvajících pochybností či přetrvávání příznaků je možné i vyšetření mamografické, či odběr vzorku tkáně prsu biopsií tenkou jehlou.

 

Léčba: U zánětu prsu vzniklého při kojení se doporučuje s kojením nepřestat, účinné kojení s dostatečným odtokem mléka způsobí ústup obtíží. V případě infekčních zánětů lze podávat antibiotika. U nekojících žen se poměrně volně můžeme rozhodnout pro antibiotikum dle citlivosti (před jejich nasazením lze provést stěry na přítomnost, typ bakterií a jejich citlivost vůči antibiotikům), u kojících jsme již omezeni, protože některá antibiotika se použít nemají (pronikají do mateřského mléka).


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů