Zánět šlach je poměrně častý problém, který by ovšem neměl být podceňován, protože může způsobit různé komplikace.

 

Příčiny: Většina zánětů šlach většinou souvisí s přetěžováním šlachy při nadměrné fyzické aktivitě, obzvláště je-li přetěžována pouze jedna konkrétní oblast. Asi nás nepřekvapí, že řada zánětů šlach je typická pro různé sporty (tenis, golf, běh apod.) a manuální zaměstnání s opakováním určité činnosti. Riziko roste s věkem, protože šlachy ztrácí pružnost a snáze se poraní. Kromě přetěžování může vzniknout hnisavý zánět šlach pokud je šlacha napadena bakteriální infekcí (většinou přestup na šlachu z okolí) a revmatický zánět šlach, který je vyvolán autoimunitním zánětem při revmatoidní artritidě.

 

Projevy: Hlavním projevem je bolest v místě postižené šlachy, může dojít i k místnímu otoku kůže a podkoží. Bolest se zhoršuje při pohybech, které způsobují natahování šlachy. Příkladem takového stavu je známý tenisový loket a jen o trochu méně známý golfový loket. Pokud by opakované záněty šlach nebral postižený člověk na vědomí a dále je přetěžoval, zvyšuje si riziko komplikací, z nichž nejvýznamnější je přetržení šlachy.

 

Diagnostika: Obtíže většinou vyšetřuje ortoped a diagnóza je stanovena na základě obtíží pacienta. Zejména při bolesti šlach na noze se nicméně často provádí ultrazvuk, který má vyloučit podobně se projevující hlubokou žilní trombózu.

 

Prevence: Prevence zátěžového zánětu šlach je snadný – před plánovaným cvičením si šlachy protáhnout a zátěž postupně navyšovat. Je-li to možné, je vhodné předejít zátěži určitých svalových skupin a zatěžovat svaly (a šlachy) rovnoměrně.

 

Léčba: Léčbu většinou vede ortoped a-nebo rehabilitační lékař. Důležité je postižené šlachy nepřetěžovat (v akutní bolesti pomůže úplné znehybnění šlachy) a zánět s bolestí se léčí pomocí nesteroidních protizánětlivých léků, které mohou být užívány v podobě tablet nebo lokálně podávaných forem (např. Veral gel, Heparoid mast, Lioton gel).


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů