Zánět žaludu na penisu se odborně označuje jako balanitida. Je to relativně častý a nezávažný, nicméně nepříliš příjemný stav.
Příčiny
Zánět je většinou infekční a mohou ho způsobit nejrůznější bakterie nebo plísně. Důležitý je fakt, že zánět žaludu penisu může být i jednou z podob některých sexuálně přenosných chorob. Rizikovým faktorem může být jistě nedostatečná hygiena a hromadění smegmatu pod předkožkou – riziko zánětu žaludu je výrazně nižší u obřezaných mužů. Kvasinkové infekce jsou častější u mužů s oslabenou imunitou (zejména při cukrovce).
Z prvotně neinfekčních příčin může být zánět žaludu i důsledkem mechanického podráždění po pohlavním styku nebo masturbaci. Vyšší pravděpodobnost je po delším trvání styku, po opakovaném styku a při nedostatečné lubrikaci. Neinfekční zánět žaludu může být přítomen i v rámci imunitně podmíněného Reiterova syndromu.
Projevy
Na žaludu se objeví zarudlé plochy, které mohou být přítomné i na předkožce (zánět žaludu a předkožky se označuje jako balanopostitida). Kromě toho se objevuje bolest žaludu a pokud předkožka překrývá žalud, pak může z jejího ústí vycházet zapáchající výtok. Pokud se záněty žaludu a předkožky opakují, zvyšuje se riziko tvorby jizev s následným zúžením předkožky, které způsobuje problémy při sexuální aktivitě.
Diagnostika
Diagnózu většinou určuje kožní lékař nebo urolog, součástí diagnostiky může být získání stěrů z povrchu penisu na mikrobiologické vyšetření k určení infekčního mikroorganizmu. Pokud by výskyt červených ploch na žaludu přetrvával a nehojil se, je ke zvážení provedení opatrné biopsie k získání tkáňového vzorku, protože podobný vzhled na penisu může mít Bowenova choroba (de Queyratova erytroplázie), která je přednádorovým stavem.
Léčba
Léčba záleží na vyvolávající příčině, použít se mohou antibiotika nebo protiplísňové léky ve formě lokálně aplikovaných mastí. Součástí léčba je důsledná hygiena, možné jsou i koupele postiženého místa v heřmánkovém roztoku.
Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com