Zánět jazyka se odborně označuje jako glositida. Ve skutečnosti jde o celou skupinu chorobných stavů, které mají různé vyvolávající příčiny.
Příčiny: Záněty jazyka mohou být infekční i neinfekční. Infekční záněty mohou vzniknout tehdy, pokud dojde k hlubšímu poranění jazyka. Původcem infekce jsou pak obvykle bakterie v dutině ústní. Povrchové infekce jazyka mohou mít i kvasinkový původ a jsou součástí kvasinkových infekcí dutiny ústní.
Neinfekční záněty jazyka se objevují například při poškození fyzikálními faktory (popálení jazyka horkým jídlem nebo tekutinami), při nedostatku slin (např. u Sjögrenova syndromu), při nedostatku vitaminu B12 a při chudokrevnosti z nedostatku železa. Záněty jazyka byly nicméně pozorovány i při podvýživě a poruchách vstřebávání živin. Velmi nebezpečné mohou být zánětlivé změny spojené s otokem jazyka v rámci alergických reakcí.
Projevy: Projevy zánětů jazyka bývají poměrně pestré a mohou se kombinovat. V některých případech se objevuje bolest jazyka, pocity pálení jazyka, brnění jazyka, zvětšení jazyka (makroglosie) a změny jeho zabarvení. V drtivé většině je jazyk zarudlý (typický je např. malinový jazyk při spále), při povrchových infekcích se na jazyku může vytvořit bělavý povlak. Chronicky probíhající záněty mohou způsobit zánik papilárních linií, čímž se vzhled jazyka mění na vyhlazený a lesklý. V případě, že se na jazyku střídají jak bělavé, tak zarudlé oblasti, hovoříme o mapovitém jazyku. Speciálně u alergických reakcí může dojít k rychlému otoku a zvětšení jazyka, které může vyvolat poruchy polykání a v tom horším případě i dušení.
Diagnostika: Vyšetření by mělo zahrnovat pohled do dutiny ústní se zhodnocením velikosti a barvy jazyka. Při podezření na infekci lze provést stěry na mikrobiologické vyšetření. Při podezření na nezánětlivé příčiny je vhodné pátrat po stavu výživy a zejména zjistit krevní koncentraci železa a vitaminu B12.
Terapie: Léčba závisí na vyvolávající příčině, pokud je zjištěna. Infekce se léčí klasicky (antibiotika, antimykotika), při podvýživě nebo poruchách vstřebávání živin je nutné za prvé odstranit příčinu tohoto stavu, za druhé pak zajistit příjem a vhodnou formu podání chybějících živin. Alergické reakce vedoucí k otoku jazyka se řeší podáváním léků proti alergii, ideálně kortikosteroidů.
Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com