Záněty jícnu (odborně ezofagitidy) jsou pestrou skupinou chorob, které se odlišují vyvolávající příčinou. Některé záněty mohou být prakticky bezpříznakové, jiné mají těžké projevy a mohou postiženého ohrozit na životě.
Příčiny
Existuje celá řada faktorů, které mohou způsobit zánět jícnu. Zřejmě nejčastější je refluxní nemoc, kdy se kyselý žaludeční obsah vrací do jícnu a poškozuje jeho sliznici. Dále se pak relativně často vyskytují některé infekční záněty jícnu, které mohou být způsobeny viry (např. CMV virus, herpesviry) nebo kvasinkami. Zánět jícnu je přítomen i při poleptání jícnu po vypití některých agresivních kapalin, jako jsou kyseliny a louhy. Z méně častých příčin jmenujme tzv. eozinofilní ezofagitidu.
Projevy
Některé záněty mohou být prakticky bezpříznakové, jiné se mohou projevit bolestí na hrudi, obtížným polykáním, nebo dokonce přímo bolestmi při polykání. U infekčních zánětů jícnu bývá zvýšená teplota. Velmi dramatický bývá stav u těžkého zánětu při poleptání jícnu, který se projevuje prudkou bolestí a někdy i zvracením krve. Nejzávažnějším akutním důsledkem pak je život ohrožující protržení jícnu.
Mezi chronické komplikace zánětů jícnu patří vznik pozánětlivého jizevnatého zúžení jícnu a vznik tzv. Barrettova jícnu (při refluxní chorobě). U poleptání jícnu může s mnohaletým odstupem vzniknout nejen jizevnaté zúžení, ale i rakovina jícnu.
Diagnostika
Záleží na konkrétním onemocnění, ale obecně řečeno je pro diagnózu důležitá endoskopie (tj. gastroskopie), při které si lékař prohlédne sliznici jícnu, může vidět zánětlivé změny na vlastní oči a navíc může odebrat vzorky na histologické, nebo mikrobiologické vyšetření.
Léčba
Terapie závisí na tom, jaká je příčina konkrétního zánětu jícnu. Odkazuji vás na jednotlivé texty, které najdete pod příslušnými odkazy.
Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com