Existuje celá řada situací včetně mnoha chorobných stavů, které mohou způsobit silnější nebo neobvyklý zápach moči.

 

Příčiny

1. Dusíkaté zplodiny - Dusíkaté sloučeniny, jako je například amoniak, mohou způsobit výraznější charakteristický zápach moči. Množství dusíkatých zplodin v moči je do jisté míry určené dietou a je vyšší u lidí s vysokým příjmem dusíku, který je přítomen v bílkovinách. Z tohoto důvodu může moč silněji páchnout lidem s vyšším příjem masa.

 

2. Léky - Některé léky způsobují zvláštní zápach moči, z těch běžných se jedná zejména o penicilinová antibiotika.

 

3. Dehydratace - Koncentrovaná moč mívá silnější zápach, což je důvodem proč o něco výrazněji páchne ranní moč. Podobné je to u pacientů trpících dehydratací.

 

4. Močové infekce - Páchnoucí tmavá moč poměrně často doprovází infekce močových cest. Kromě změny vzhledu a zápachu moči bývá přítomno pálení a řezání při močení.

 

5. Cukrovka 1. typu - Neléčená (nebo nedostatečně léčená) cukrovka 1. typu může způsobit charakteristický zápach moče, který je způsoben přítomností acetonu. Aceton je kromě toho vydechován a způsobuje zápach z úst.

 

6. Selhávání ledvin - U pacienta s chronickým selháním ledvin se může někdy měnit zápach moče a udává se, že moč páchne "myšinou". Zápach je pro neznalého dost těžko popsatelný, ale kdo ho jednou cítil, tak ví, o čem mluvím.

 

7. Fenylketonurie - Toto relativně vzácné vrozené onemocnění je spojené s poruchou metabolizmu aminokyseliny fenylalanin. Moč dětí s neléčenou fenylketonurií nepříjemně ostře zapáchá, protože je v ní přítomna sloučenina fenylpyruvát. Více o fenylketonurii najdete v příslušném článku.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů