Zápach z úst (odborně halitóza) je velice nepříjemný příznak, kterým trpí celá řada lidí. Většinou je jen obtěžující, ale vzácně může být i příznakem vážných chorob a stavů.
Příčiny:
1. Kouření – Cigaretový kouř je směs mnoha agresivních chemických sloučenin, které nelibě zapáchají. Kuřáci tak mají přirozeně časté obtíže se zápachem z úst. Kromě toho kouř vysušuje dutinu ústní, což k zápachu rovněž přispívá.
2. Sucho v ústech – Sliny pomáhají čistit dutinu ústní od nečistot, a proto je vysychání dutiny ústní bez ohledu na jeho příčinu přímo spojeno s nepříjemným zápachem. Vysychání může být způsobeno dehydratací, kouřením a některými imunitními chorobami (viz příslušný článek).
3. Vliv jídla – Mnoho potravin i pitných nápojů ovlivňuje zápach vydechovaného vzduchu. Typické jsou aromatické pochutiny jako například česnek, z tekutin je to zejména alkohol.
4. Špatná hygiena dutiny ústní - Toto je poměrně častá příčina zápachu z úst. Nejvíce se na ní podílí málo časté čištění zubů. Jsou-li přítomné i zubní kazy, potíže se zhoršují. Za zápach jsou zodpovědné bakterie, které jsou součástí zubního plaku, a které vytváří mnoho zapáchajících sloučenin.
5. Infekční procesy – Infekce dutiny ústní a přilehlých oblastí mohou být spojeny se zápachem z úst. Může jít o záněty dásní, parodontitidu, zubní kazy, hnisavé angíny, chronickou zadní rýmu, záněty dutin apod. To samé platí i pro záněty dolních dýchacích cest.
6. Refluxní choroba – Navrací-li se žaludeční šťáva do jícnu, může to způsobovat nepříjemný zápach z úst. Typické to bude zejména po ránu, protože návrat šťáv je častější v noci, kdy člověk leží v horizontální poloze.
7. Porucha vyprazdňování žaludku – Odborně se označuje jako gastroparéza. Má řadu příčin, poměrně často se s ní setkáváme jako s komplikací u mnoha let trvající cukrovkou. Cukrovka narušuje mimo jiné i nervy ovlivňující pohyblivost trávicího traktu a to vede k hromadění potravy v žaludku. Jako řešení obvykle podáváme léky na zrychlení pohybu trávicího traktu (prokinetika).
Pozn.: Pokud jde o zápach z trávicího traktu, setkávají se gastroenterologové vzácně i se zápachem způsobeným chronickým žaludečním vředem. Neléčený vřed může někdy prorůst z žaludeční stěny do některého blízko uloženého orgánu. U některých pacientů došlo k prorůstání vředu do tlustého střeva a následné propojení dutiny žaludku s dutinou tlustého střeva nově vzniklou píštělí. To mělo za následek ztrátu na váze, protože velká část potravy se bez vstřebání v tenkém střevě dostala píštělí přímo do tlustého střeva, a odporný zápach z úst, který vycházel z tlustého střeva (de facto zápach stolice).
7. Selhávání jater – Tento stav se může vyznačovat mimo jiné i zvláštním zápachem z úst, který se nazývá jako foetor hepaticus [fétor hepatikus]. Je těžké ho popsat, ale věřte mi, že není vůbec příjemný. Připodobnil bych ho ke sladkému zápachu, ve kterém jsou cítit výkaly.
8. Cukrovka 1. typu – Neléčená cukrovka 1. typu je spojena s nedostatkem inzulinu a zvýšenou hladinou krevního cukru. Při přílišném zvýšení hladiny cukru a rozvratu vnitřního prostředí člověk upadá do bezvědomí, které se označuje jako hyperglykemické koma. Nedostatek inzulinu vede v organizmu k tvorbě sloučenin známých jako ketolátky, které slouží místo cukru jako náhradní zdroj energie. Jednou z těchto ketolátek je i plynný aceton, který je nemocným vydýcháván. Vydechovaný aceton způsobuje charakteristický zápach, který je naneštěstí dost podobný alkoholu. Bezvědomý diabetik 1. typu v hyperglykemickém kómatu ležící na ulici může být tak zaměněn s opilým člověkem a ponechán bez pomoci, což může mít tragické důsledky.
9. Selhávání ledvin (akutní či pokročilé chronické) – V tomto případě dochází k hromadění dusíkatých zplodin v těle včetně amoniaku, což způsobí charakteristický zápach vydechovaného vzduchu.
10. Nádory - Jakékoliv nádory v oblasti dutiny ústní, či horní části dýchacího či trávicího traktu (rakovina úst, rakovina hltanu, rakovina hrtanu aj.) mohou způsobit nepříjemný zápach z úst.
Léčba: Základní prevencí je dostatečná zubní hygiena – pravidelné čištění zubů, používání mezizubní nitě apod. důležité je to zejména ráno, eventuálně po jídle. Vhodný je i pravidelný pitný režim, pomáhá i žvýkání žvýkaček – podporuje tvorbu slin a zvlhčení dutiny ústní. Samozřejmostí je nekouřit, kuřák bude mít se zápachem z úst vždy problémy. Pokud jde o zápach z úst způsobený interními chorobami, je nutné léčit především je.
Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.mayoclinic.org