Zlomeniny žeber doprovází velkou část úrazů hrudníku a některé jejich komplikace mohou být nebezpečné. Většina lidí má dvanáct párů žeber, horních deset párů je přímo či nepřímo napojeno chrupavkou na hrudní kost, poslední dva páry napojené nejsou a označují se jako volná žebra.
Příčiny: Většinou jde o úrazy, u kterých dojde k nárazu nějaké zevní síly na hrudník. Zcela typickou příčinou zlomenin žeber je masáž hrudníku při resuscitaci. Vyšší riziko vzniku zlomenin je u lidí vyššího věku a lidí s nedostatečně pevnými kostmi (osteoporóza, nedostatek vitaminu D, ženy po menopauze a nemocní s tzv. patologickými zlomeninami způsobenými nádory).
Projevy
Hlavním projevem je bolest hrudníku v místě zlomených žeber, která bývá velmi silná a zhoršuje se při nádechu a při dotyku na postižená místa.
Komplikace: Hlavní komplikací je poškození okolních tkání a orgánů zlomenými žebry. Při poškození plíce může vzniknout pneumotorax, kdy vzduch pronikne do tzv. pleurální dutiny, v níž se plíce nachází. To může vést ke kolapsu plíce, která přestane dýchat, a to způsobí kromě bolesti i dušnost. Dalším velmi nebezpečným poraněním je protržení sleziny, která může začít masivně krvácet do dutiny břišní.
Diagnostika: Podezření většinou získá zkušený lékař už při fyzikálním vyšetření pacienta, k upřesnění rozsahu zlomenin je vhodný rentgen hrudníku a rentgen žeber. U rozsáhlých poranění je vhodné CT vyšetření hrudníku i břicha k přesnému určení závažnosti stavu a vyloučení poškození břišních orgánů úlomky žeber.
Léčba: Většinou se postupuje konzervativně, tj. neprovádí se operační zákrok a žebra se nechají zhojit, což trvá okolo 1-2 měsíců. Velmi důležité je podávání léků proti bolesti, protože bolest bývá u zlomených žeber silná a může člověka nutit jen mělce dýchat. Mělké dýchání zvyšuje riziko vzniku zápalu plic a právě tomu chceme zabránit.
Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org