Zofran je lék, který patří mezi setrony, což jsou velmi efektivní léky proti zvracení (antiemetika). Jeho účinnou složkou je sloučenina ondansetron.

 

Princip: Ondansetron účinně blokuje určitý podtyp serotoninových receptorů v mozku a tím blokuje pocit nevolnosti a tlumí zvracivý reflex. Přesný mechanizmus účinku nicméně stále není zcela jasný.

 

Využití: Zofran používáme u pacientů tam, kde chceme utlumit pocit nevolnosti a zvracení. Může se jednat o infekce trávicího traktu, stavy spojené s motáním hlavy, pooperační stavy a samozřejmě léčbu nádorových onemocnění (chemoterapii, ozařování), kdy setrony skutečně přinášejí pacientům velkou úlevu.

 

Podávání: Zofran smí být užíván jen na doporučení lékaře. Lék se vyrábí ve formě tablet o síle 8 miligramů a běžná dávka u dospělého člověka jsou dvě tablety denně. Tuto dávku lze dle efektu dále navýšit. Tablety mají nicméně spíše preventivní význam. Když už zvracení vznikne, tak nejsou vhodné (byly by ihned vyzvraceny). V takové situaci je lepší aplikovat Zofran v podobě čípku nebo roztoku nitrožilně v podobě pomalé injekce nebo infúze. Roztok lze v případě potřeby podat i nitrosvalově.

 

Nevýhody: Zofran nemá většinou zásadní nevýhody, někdy byly po jeho podání hlášeny nespecifické obtíže jako bolesti hlavy, pocity horkosti, bolesti na hrudi a pokles krevního tlaku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů