Ztráta hlasu je příznak řady chorob, který odborně označujeme termínem afonie. Máme na mysli poruchu vzniku hlasu, a nikoliv poruchu řeči (afazii). Lidský hlas vzniká v oblasti hrtanu v místě hlasivek, které se rozechvívají při průchodu vydechovaného vzduchu. Pro správný vznik hlasu je tedy nutný zdravý hrtan a dobře inervované hlasivky.
Příčiny: Vcelku logicky platí, že ztráta hlasu doprovází především onemocnění hrtanu a hlasivek. Nejčastější příčinou poruchy tvorby hlasu jsou infekční záněty hrtanu, které způsobí otok hrtanu i hlasivek. Hlas bývá narušen při poškození nervů inervujících svalovinu hlasivek (typicky nervus laryngeus reccurens), k čemuž může dojít při chirurgických zákrocích v krční oblasti. Naprostá ztráta hlasu může doprovázet rozsáhlé chirurgické zákroky na hrtanu, které jsou spojené s jeho odstraněním (laryngektomie). Typickým důvodem těchto zákroků je rakovina hrtanu, přičemž ztráta hlasu může být způsobena i narušením funkce hlasivek rostoucí masou tumoru.
Projevy: Jak vypadá úplná ztráta hlasu, je jasné. Ve většině případů běžných onemocnění hlasivek však není ztráta hlasu úplná a spíše je snížena jeho kvalita (zhrubnutí hlasu, chrapot apod.).
Diagnostika: Při ztrátě hlasu nejasné příčiny je důležité vyšetření lékařem ORL (ušní-nosní-krční), který si oblast hrtanu může dobře prohlédnout pomocí zrcátek a dalších instrumentů. V případě podezření na infekční zánět je možné odebrat stěry na mikrobiologické vyšetření. Při podezření na nádor se provádí vyšetření zobrazovacími metodami, obvykle jde o CT vyšetření.
Terapie: Terapie ztráty hlasu záleží na vyvolávajících příčinách. Běžné infekční stavy se léčí přísným hlasovým klidem, teplými obklady, kloktadly a v případě bakteriálních infekcí i antibiotiky. V případě naprostého vyřazení hrtanu (např. po zmíněné laryngektomii) se mohou vyzkoušet speciální pomůcky k tvorbě hlasu (více informací je na konci textu o rakovině hrtanu).
Zdroje
https://www.asha.org
http://www.winchesterhospital.org