Zúžení střeva je stav, který doprovází řadu chorob trávicí trubice. Samo o sobě lze takové zúžení zařadit mezi chorobné stavy, může totiž člověku znepříjemnit každodenní život a svými komplikacemi jej i připravit o život.

 

Příčiny: Většinou je zúžení střeva způsobeno útvarem vyrůstajícím z jeho stěny nebo jizvením a tvorbou vaziva, které doprovází zánětlivé procesy ve střevě.

 

1. Rakovina tlustého střeva – Je velmi častou příčinou zúžení tlustého střeva. Kromě něj může vyvolat chudokrevnost kvůli ztrátám krvinek z nádorových hmot do střeva.

 

2. Nádory tenkého střeva - Jsou výrazně vzácnější než je rakovina tlustého střeva, ale pro horší přístupnost tenkého střeva běžným vyšetřovacím metodám je obtížnější je diagnostikovat.

 

3. Crohnova choroba a ulcerózní kolitida – Tyto neinfekční autoimunitní střevní záněty mohou při svém chronickém průběhu vyvolat jizvení a zužování některých postižených úseků střev. Typické je to zejména pro některé formy Crohnovy nemoci.

 

4. Divertikulitida – Vážnější a rozsáhlejší divertikulitida může mít velmi nepříjemné následky. Kromě zánětu pobřišnice nebo protržení střeva může během hojení procesu dojít i k vazivovatění, jizvení a zužování stěny tlustého střeva.

 

5. Ischemická kolitida – V tomto případě vzniká zánět na základě nedostatku kyslíku ve stěně tlustého střeva. Méně závažné formy nemusí pacient ani vnímat, ale po určitém době se v rámci hojení vytvoří zúženina.

 

6. Radiační kolitida – Radioaktivní záření využívané v léčbě různých nádorů může poškodit střevní stěnu a kromě rozvoje reaktivního zánětu spojeného s krvácením může dojít i k zužování střeva.

 

7. Chirurgické zákroky – Chirurgické zákroky na střevech, a tím myslím zejména odstranění části střeva a sešití vzniklých konců k sobě, může vést po určité době k vytvoření zúženého místa.

 

Projevy: Zúžené místo ve střevě brání průchodu stolice. Malá zúžení nemusí způsobovat žádné obtíže, těsnější zúžení a zúžení v oblasti konce tlustého střeva a konečníku (kde již je stolice tužší a objemnější) však projevy mají. Objeví se bolesti břicha a očekávatelná zácpa, která je střídaná občasným falešným průjmem. Ten je způsoben hromaděním stolice před zúžením, přičemž jednou za čas se tekutější části stolice pod tlakem skrz zúžené místo protlačí. Zásadní komplikací je vznik naprosté střevní neprůchodnosti (tzv. mechanického ileu). Ta se projeví zvracením, silnými bolestmi břicha a zástavou odchodu stolice. Bez lékařské pomoci dojde poměrně rychle k zánětu pobřišnice, otravě krve a šokovému stavu, který končí smrtí.

 

Diagnostika: V tenkém střevě nejlépe zjistíme zúžené místo pomocí zobrazovacích metod, jako je enteroklýza a-nebo CT enteroklýza. V tlustém střevě je nejideálnější metodou kolonoskopie. Při kolonoskopii si místo zúžení prohlédneme „na vlastní oči“ a můžeme si z tohoto místa vzít vzorky na histologické vyšetření k vyloučení nádorového procesu. Použití endoskopické kapsle při podezření na zúžení střeva s sebou nese velké riziko - kapsle se v zúženém místě může zaseknout.
 

Strikturoplastika - Podélné protětí a následně příčné sešití řezu (viz. níže)

 

Léčba: Závisí na charakteru a závažnosti zúžení. Nezhoubné zúžení tlustého střeva, které akutně neohrožuje na životě, lze řešit kolonoskopicky, kdy do zúženého místa zasouváme přístrojem speciální vyfouknutý balónek a jeho nafouknutím ve zúženině ji roztahujeme (dilatace). Efekt však není až tak skvělý a zúžení má tendenci se znovu vytvářet. Ideální je chirurgická léčba, při které se buďto provede strikturoplastika (zúžené místo se podélně rozetne a příčně sešije, čímž se rozšíří) nebo se zúžené místo zcela odstraní.


Zdroje

https://www.chp.edu
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů