Zvětšené břicho se zdá být poměrně banálním příznakem a většinou se skutečně jedná pouze o nafouknutí při „zaražených větrech“. Kromě plynatosti se však může jednat i o důsledek řady závažných chorob.

 

Příčiny: Vyklenutí břicha může být způsobeno několika základními fyzikálními faktory – nahromaděním plynu, tekutiny, nebo jiných hmot v dutině břišní nebo v jednotlivých orgánech.

1. Běžná plynatost – Nafouknutí břicha střevním plynem je zřejmě nejčastější příčinou nafouknutí břicha. Je doprovázeno nepříjemným pocitem a výraznou úlevou v případě odchodu plynů. Opět je ovšem nutno si uvědomit, že plynatost může doprovázet řadu níže uvedených chorobných stavů.

 

2. Obezita – Zvětšení břicha je v tomto případě způsobeno prostým zmohutněním podkožní tukové tkáně.

 

3. Voda v břiše – Odborně se označuje jako ascites, může mít řadu příčin. Zřejmě nejčastější příčinou je pokročilá cirhóza jaterní, nádorová onemocnění dutiny břišní (viz níže) a záněty. Z celosvětového hlediska je důležitý i nedostatek bílkovin (oteklá břicha u hladovějících afrických dětí). Detailnější výčet najdete v textu o ascitu.

 

4. Porucha průchodnosti střev – Poruchu průchodnosti střev označujeme jako ileus. Při neprůchodnosti střeva neodchází stolice a střevní plyny, dochází k jejich hromadění a nafouknutí břicha. V případě, že není tento stav vyřešen, znamená akutní ohrožení na životě.

 

5. Nádory – Většina nádorů dutiny břišní a jejích orgánů mohou při svém nadměrném růstu způsobit zvětšení břicha, většinou je to kombinace vlastního růstu nádoru a metastatickým postižením pobřišnice s rozvojem ascitu. Zcela typické je to pro rakovinu vaječníku, což je velmi nebezpečné zhoubné onemocnění u žen.

 

6. Poruchy odtoku moči – Neodtéká-li moč z močového měchýře, způsobí jeho zvětšení a to ve vzácnějších případech může vést až ke zvětšení břicha v podbřišku. Takto naplněný močový měchýř může obsahovat více než litr a půl moče a je nutno jej zacévkovat a umožnit odtok moči.

 

7. Těhotenství – Vlivem růstu zárodku a zvětšením dělohy dochází ke zvětšení břicha. Těhotenství je většinou ženě známé, ovšem jsou neustále popisovány případy náhlých a nečekaných porodů u žen, které o svém těhotenství vůbec nevěděly. Z toho důvodu je vhodné při zvětšení břicha u ženy v plodném věku vždy na těhotenství pomýšlet.

 

8. Cysty - Velké cysty orgánů dutiny břišní mohou způsobit zvětšení břicha, příkladem jsou velké jaterní cysty a cysty na vaječníku.

 

Vyšetření: Přijde-li pacient s podobnými obtížemi, je jako vždy důležitá anamnéza – přesný charakter obtíží, přítomnost bolestí břicha a dalších příznaků, informace o předchozích nemocech, břišních operacích a o užívaných lécích. Základem je fyzikální vyšetření břicha poslechem (fonendoskopem – zda jsou přítomné pohyby střev) a pohmatem (vyloučení bolestivost, nebo určení místa bolesti), u podobných stavů se vždy provádí vyšetření konečníku prstem (vyloučení přítomnosti krve ve stolici). Ze zobrazovacích metod je nejběžnější rentgen břicha, ultrazvuk břicha a samozřejmě CT vyšetření. Další vyšetřovací postup (je-li nutný) pak většinou závisí na výsledcích předchozích vyšetření.

 

Zdroje
https://www.health24.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů