Zvracení kávové sedliny je obávaný příznak, se kterým se v nemocnici u přijímaných pacientů setkáváme relativně často, a proto je dobré mít o něm určité informace. Stav můžeme definovat jako zvracení žaludečního obsahu, který je výrazně tmavý a na pohled připomíná zbytek klasické černé kávy s lógrem. V řadě učebnic se jistě dočtete, že jde o příznak krvácení do horní části trávicí trubice, to však zdaleka nezahrnuje celý výčet možných příčin.

 

Příčiny:

1. Krvácení do trávicího traktu – Krvácení do horní části trávicí trubice je samozřejmě nejtypičtější příčinou zvracení kávové sedliny. Obraz kávové sedliny vznikne za situace, kdy se krev dostane do žaludku, kde je natrávena (čímž ztmavne) a následně je vyzvracena. Nejčastějšími příčinami je krvácení při těžké refluxní nemoci jícnu, při Mallory-Weissově syndromu, u vředové choroby žaludku a krvácení z jícnových varixů. Detailnější výčet příčin najdete v textu o zvracení a vykašlávání krve.

2. Překážka bránící odchodu potravy z žaludku – V tomto případě dochází k natrávení potravy v žaludku, odkud se již potrava kvůli překážce nemůže dostat dále do střeva a následně je vyzvracena. Barva je různá, ale v řadě případů může být natrávená strava tmavší, což vede k vyslovení diagnózy zvracení kávové sedliny, ačkoliv krvácení je následnými vyšetřeními vyloučeno. Příčin může být více, poměrně často se setkáváme s poruchou pasáže potravy při deformaci dvanáctníku vlivem vředové choroby a nezřídka může podobnou situaci způsobit rakovina dolní části žaludku, která svým růstem zúží jeho dutinu.

3. GastroparézaGastroparéza je v podstatě ochabnutí žaludku, ve kterém se pak může hromadit potrava. Důsledky jsou podobné jako ve výše uvedeném odstavci s tím rozdílem, že není přítomna jasná překážka. Stav je typický pro staré lidi a chronické diabetiky, více si můžete přečíst v příslušném textu.

4. Vliv potravy – Pokud člověk sní, či vypije něco tmavšího (např. tmavá omáčka, káva) a s odstupem začne z nějakého důvodu zvracet, mohou mít zvratky tmavou příměs a dotyčný dostane (v podstatě mylnou) nálepku „zvracení kávové sedliny“. Provedená vyšetření pak nezjistí žádnou jasnou patologii. Zejména u starších pacientů nejde o až tak raritní situaci, jak by se třeba mohlo zdát.

 

Diagnostika: Při vyslovení podezření na zvracení kávové sedliny musí být po anamnéze a fyzikálním vyšetření (a eventuálně po stabilizaci stavu pacienta) provedena gastroskopie, jejíž výsledek by měl určit další postup. Při nálezu zdroje krvácení, nebo jasné překážky způsobující narušení průchodu tráveniny je diagnóza stanovená. Máme-li podezření na přítomnost překážky až někde níže v tenkém střevě, kam kamera endoskopu nedohlédne, lze provést pasáž trávicího traktu kontrastní látkou.

 

Léčba: Terapie závisí na vyvolávající příčině. Krvácení je většinou stavěno endoskopicky, překážky bránící průchodu potravy si někdy vynutí chirurgické řešení. Při gastroparéze může pomoci dočasné zastavení přísunu potravy, podávání prokinetik a nitrožilní hydratace nemocného pomocí infuzí. Vzhledem k tomu, že k pacientovi s anamnézou zvracení kávové sedliny bychom měli přistupovat jako ke krvácení do horní části trávicí trubice, bychom měli vstupně podat blokátory protonové pumpy nitrožilně.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů