Zvýšená náplň krčních žil je příznak, který obvykle souvisí s nemocemi kardiovaskulárního aparátu. Většina krve z hlavy odtéká na každé straně párem jugulárních žil (vnitřní a zevní jugulární žíla), které se nachází po stranách krku. Za normálních okolností je v jugulárních žilách tlak nízký, krev jimi odtéká směrem do horní duté žíly a odtud do pravé síně srdce. Žíly nebývají viditelné a hmatné.
Příčiny: Zvýšení náplně krčních žil se většinou objeví tehdy, když je z nějakého důvodu narušen tok krve z horní duté žíly do pravé poloviny srdce.
1. Selhávání srdce – Pravostranné srdeční selhání je typickou příčinou zvýšení tlaku v krčních žilách. Daleko viditelnější je nicméně vznik otoků dolních končetin a zvýšení tělesné hmotnosti kvůli hromadění vody v tělesných tkáních.
2. Chlopenní vady – Hromadění krve v krčních žilách je typické pro zúžení trikuspidální chlopně. Tato chlopeň odděluje pravou síň od pravé komory a svým zúžením způsobuje překážku toku krve, která se hromadí v pravé síni, horní duté žíle a krčních žilách.
3. Tamponáda srdeční – V tomto případě dochází k nahromadění tekutiny v osrdečníku, čímž se naruší funkce srdce jako pumpy. Krev se hromadí před pravou polovinou srdce v horní duté žíle a kromě toho také v krčních žilách.
4. Útlak horní duté žíly – Je-li stlačena horní dutá žíla, pak se logicky hromadí krev před místem zúžení a tedy i v krčních žilách. Častou příčinou tohoto stavu označovaného jako syndrom horní duté žíly jsou nezhoubné i zhoubné nádory hrudníku.
Diagnostika: Zvýšenou náplň krčních žil může způsobit viditelné rozšíření krčních žil, které dostávají podobu dvou vertikálních pruhů po stranách krku. Nález je lépe viditelný u pacienta vleže. K určení příčiny je obvykle velmi důležité ECHO srdce, které umožní určit celou řadu srdečních onemocnění. Při podezření na syndrom horní duté žíly je důležité provedení CT vyšetření hrudníku.
Zdroje
https://www.medicalnewstoday.com
https://www.belmarrahealth.com