Tento článek je věnován příčinám zvýšení tělesné hmotnosti. Nejde o text, který by se klasicky věnoval obezitě a její terapii, spíše problematiku zvýšené váhy pojímá z pohledu diferenciální diagnostiky. Zvýšená váha totiž může doprovázet i řadu onemocnění a stává se tak jejich hlavním, či vedlejším příznakem.

 

Příčiny:

1. Nadměrný příjem potravy - Samozřejmě je nejčastější příčinou zvýšení tělesné hmotnosti nezdravý životní styl s nadměrným přísunem potravy a nedostatečnou tělesnou aktivitou, o tom není sporu. Důsledkem je obezita, metabolický syndrom a všechny jeho komplikace (viz příslušné články).

 

2. Snížená funkce štítné žlázy - Snížená tvorba hormonů štítné žlázy narušuje energetický metabolizmus organizmu, snižuje energetický výdej a kromě toho snižuje chuť postiženého k fyzické aktivitě. Důsledkem je zvýšení energetického příjmu se snížením energetického výdeje a nadměrný růst tukové tkáně.

 

3. Léky - Některé léky ovlivňují metabolizmus, podporují ukládání tukové tkáně a zvyšují chuť k jídlu, čímž zvyšují tělesnou hmotnost. Typickým příkladem jsou kortikoidy a některá antidepresiva.

 

4. Hormonální onemocnění - Některé hormonální poruchy zvyšují tělesnou hmotnost, jde zejména o Cushingův syndrom při nadprodukci kortikoidních hormonů nadledvin. Zvýšená hmotnost může být přítomná i u inzulinomu, což je nádor produkující inzulin.

 

5. Otoky - Zejména lékař-internista musí mít na mysli, že zvýšená hmotnost nemusí být způsobena jen tukem, ale i nahromaděním tekutiny v těle. O příčinách vzniku otoků si přečtěte v příslušném textu, zde dodejme, že nejčastější mi příčinami je srdeční selhávání a pokročilá cirhóza jater (způsobí vznik vody v břiše) a těžký nedostatek bílkovin.

 

6. Prader-Williho syndrom - Toto vzácné geneticky podmíněné onemocnění je vrozené a je způsobeno přenosem vadného genu z chromozomu otce. Postižené dítě je mentálně retardované a extrémně žravé, což vede k těžké obezitě již v dětském věku.

 

Zdroje
https://en.wikipedia.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů