Atropin je lék užívaný zejména v interní a intenzivní medicíně a kromě toho i v očním lékařství. Účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina atropin.
Princip: Atropin je účinné parasympatolytikum, to znamená, že blokuje účinky parasympatického autonomního nervového systému díky blokování receptorů pro acetylcholin. Dochází například k uvolnění hladkého svalstva, zrychlení srdeční akce a snížení sekrece potních žláz.
Využití: Atropin lze použít při otravě inhibitory acetylcholinesterázy, u otravy organofosfáty a při těžké bradykardii (např. otrava digoxinem, předávkování beta-blokátory, pomalá fibrilace síní a další). U přítomné bradykardie lze Atropin podávat i v rámci resuscitace.
V očním lékařství se může Atropin v podobě kapek podávat v diagnostice a léčbě řady očních onemocnění (záněty rohovky, záněty cévnatky, vředy rohovky, některé formy šilhavosti apod.). V této indikaci je důležitý vliv Atropinu na rozšíření zornice.
Podávání: Atropin používaný v interním lékařství se vyrábí v podobě roztoku k injekčnímu podání. Přípravek může být podán podkožně, nitrosvalově nebo nitrožilně, jednotlivá dávka u dospělého člověka bývá dle situace 0,5-1 miligramů. Atropin užívaný v očním lékařství má podobu kapek, které se aplikují do cílového oka.
Nevýhody: Atropin může způsobit řadu vedlejších příznaků, i když při dodržení doporučených dávek nebývají vážné. Při injekční aplikaci se může objevit sucho v ústech, rozšíření zornic (rozmazané vidění), bušení srdce, poruchy odtoku moči, zácpa a bolesti hlavy. Atropin aplikovaný v podobě kapek do oka má menší riziko těchto nežádoucích reakcí, ale je vyšší riziko vzniku zeleného zákalu.