Bazofily jsou podtypem leukocytů. Přesněji řečeno patří mezi granulocyty a jsou z nich nejméně zastoupené v periferní krvi. Za normálních okolností v krevním obraze tvoří pouze 0,5-1% bílých krvinek. Bazofily vznikají v kostní dřeni a následně se dostávají do krve a jednotlivých tkání.

Buňka bazofilu obsahuje dvoulaločnaté jádro a v jeho cytoplazmě se vyskytují četná objemná bazofilní granula (barví se dobře zásaditými bazickými barvivy). Po aktivaci bazofil uvolňuje heparin, histamin, cytokiny, leukotrieny a další sloučeniny.

 

Význam

Bazofily se účastní imunitních reakcí, přičemž – podobně jako u eozinofilů – je typická jejich účast na průběhu alergických reakcí a na imunitní odpovědi proti parazitům (zejména střevním červům). Látky produkované bazofily podporují zánětlivý proces, ale mohou poškodit i vlastní tkáně. Na druhou stranu se zdá, že bazofily mají podíl i na ukončení zánětu a následné reparaci tkání a tvorbě vaziva.

 

Proč je to důležité?

  • Bazofily pro běžnou medicínu příliš zásadní nejsou. Jejich zvýšený počet (bazofilie) se může velmi vzácně vyskytovat u některých krevních onemocnění, alergií a parazitárních onemocnění (i když pro alergie a parazitózy je typická spíše eozinofilie).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů