Břišní tyfus bylo dříve velmi rozšířené infekční onemocnění, jehož výskyt nicméně v ČR prakticky vymizel. Několik případů ročně se nicméně objeví, a proto je vhodné si o této nemoci říci více.

 

Příčiny: Břišní tyfus je způsoben bakterií známou jako Salmonella typhi [salmonela tyfí]. Nepleťme si ji s její příbuznou salmonelou enteritidis, která je zodpovědná za výrazně častější a méně nebezpečnou salmonelózu. K nákaze bakterií Salmonella typhi obvykle dochází po požití kontaminované potravy, nebo tekutin. Někteří lidé se po nákaze zdánlivě uzdraví, ale bakterie přežívá v jejich žlučnících a tito lidé se stávají bacilonosiči* břišního tyfu.

* Jistě všichni znáte legendárního bacilonosiče pana Prepsla hraného Janem Hrušínským z filmu „Pozor, vizita!“, který si odmítá žlučník nechat odoperovat, a proto tráví svůj život v nemocnici v povinné izolaci.

 

Projevy: Břišní tyfus se projevuje jako horečnaté onemocnění s vysokými teplotami, které jsou doprovázené úpornými bolestmi hlavy. Medici si z přednášek jistě pamatují fakt, že chorobě se z tohoto důvodu dříve říkalo „hlavnička“. Kromě toho se objevují bolesti břichanechutenstvím, zvracením a dehydratací. Nemocní se cítí velice špatně, mohou se u nich objevit zvětšené uzliny a zvětšení jater a sleziny. Těžší průběh břišního tyfu může daného jedince ohrozit na životě.

 

Diagnostika: Na onemocnění je těžké myslet, koneckonců se výskyt v ČR udává v desítkách případů za rok. Při podezření založeném na zmíněných klinických příznacích lze infekci potvrdit sérologickým vyšetřením krve s nálezem protilátek proti vyvolávající bakterii. Ještě přesnější je provedení kultivačního vyšetření krve (hemokultura) a-nebo kultivace ze stolice s potvrzením přítomnosti bakterií.

 

Léčba: Základem léčby jsou antibiotika, dobře účinné jsou sloučeniny ze skupiny fluorchinolonů. Léčba musí být dlouhodobější a trvá několik týdnů. Bacilonosiči bývají přeléčováni a u některých se provádí operační odstranění žlučníku (cholecystektomie), v němž bakterie přežívají.

 

Zdroje
https://www.dovemed.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů