Brucelóza je infekční onemocnění, které se ovšem v ČR nevyskytuje. A to je dobře, protože jde o dosti problematickou infekci s tendencí ke chronickému průběhu.

 

Příčiny: Onemocnění je vyvoláno brucelami, což je skupina bakterií. Onemocnění má i hodně jiných názvů, jako je Bangova horečka, Krymská horečka, Maltská horečka nebo Středomořská horečka. To hodně vypovídá o jejím výskytu, který byl historicky častější ve Středomoří. V dnešní době se nicméně brucelóza již nevyskytuje ve vyspělých státech a najdeme ji spíše v necivilizovaných rozvojových zemích s nedostatečnými hygienickými standardy. Bakterie se vyskytuje u řady zvířat (dobytek, kozy, ovce, prasata, psi) a člověk se může nakazit z jejich tepelně nedostatečně upraveného masa nebo jiných živočišných produktů (např. nepasterizované mléko, sýry aj.).

 

Projevy: Po nákaze se za 2-4 týdny objevují známky infekce, jako jsou horečky, bolesti svalů, kloubů, slabost a nadměrné pocení. Poměrně často je přítomno zvětšení uzlin a zvětšení sleziny, v akutní fázi bývají zatížena játra se zvýšením jaterních testů. V některých případech se může rozvinout zánět srdeční svaloviny (myokarditida), která nositele ohrožuje poruchami rytmu a srdečním selháváním. U těhotných žen může infekce brucelami vyvolat předčasný porod nebo způsobit potrat.

 

Prevence: V oblastech s výskytem brucelózy je nutné dodržovat hygienická opatření u pracovníku v potravinářském průmyslu a tepelně upravovat živočišné produkty, jako jsou maso a mléčné výrobky.

 

Diagnostika: Při podezření se většinou provede kultivační vyšetření krve (hemokultury) nebo jiných tělesných tekutin, v nichž mohou být bakterie nalezeny. Další možností je sérologické vyšetření krve s průkazem protilátek proti brucelám.

 

Léčba: Nemoc se léčí antibiotiky. Brucely jsou naneštěstí relativně odolné, a proto se musí podávat kombinace více antibiotik podávaných po dlouhou dobu.

 

Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů