Cystokéla je vakovité vyklenutí močového měchýře směrem ven. Cystokéla je dobře viditelná na ultrazvukovém vyšetření. U žen se typicky cystokéla objevuje v dolní části močového měchýře, může se dostat do těsného kontaktu s gynekologickými orgány a může způsobit močovou inkontinenci.

 

Příčiny: Cystokéla může vzniknout postupně během života. Příčin je více. Jsou to zejména faktory, které působí oslabení svaloviny v okolí močového měchýře a jeho vyklenování do okolí. Vyšší riziko cystokély je u obézních žen s nedostatkem pohybu, u nichž dochází k častějšímu zvyšování nitrobřišního tlaku (chronický silný kašel nebo chronická zácpa). Riziko cystokély se kromě toho zvyšuje u žen, které rodily přirozenou cestou, a u žen, které trpí poklesem hladiny pohlavních hormonů po menopauze.

 

Projevy: Malá cystokéla se nemusí nijak projevovat, u větších forem začne docházet k poruchám vyprazdňování močového měchýře. U postižených žen se může objevit jak močová inkontinence, tak poruchy odtoku moči z měchýře s pocitem nedokonalého vyprázdnění a s vyšším rizikem infekcí močových cest. U některých žen se objevují tlak a bolesti v podbřišku a bolest při pohlavním styku. Velká cystokéla vyklenující se do pochvy může být někdy viditelná prostým okem při gynekologickém vyšetření.

 

Diagnostika: Cystokéla může být zjištěna během gynekologického vyšetření (pohledem, pohmatem). Její velikost může pomoci určit ultrazvuk a narušení funkce močového měchýře může být potvrzeno urogynekologickým vyšetřením.

 

Terapie: U malé cystokély mohou pomoci režimová opatření, jako jsou cviky k posílení svaloviny pánevního dna (např. Kegelovy cviky), vyhýbání se zvedání těžkých předmětů a prevence situací spojených se zvyšováním nitrobřišního tlaku. Do pochvy lze aplikovat speciální pesary, které posílí stěnu pochvy a zastaví vyklenování močového měchýře. Větší cystokéla vyžaduje chirurgické řešení, které má za cíl normalizovat anatomické uspořádání v pánvi a funkci močového měchýře.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů