Akutní epiglotitida (zánět záklopky hrtanové) je život ohrožující bakteriální infekční onemocnění postihující především malé děti (batolata a předškolní děti), vzácně se však může objevit i u dospělého člověka.

 

Příčiny: Příčinou nemoci je bakterie známá jako hemofilus. Způsobuje celou řadu infekčních onemocnění, zejména infekcí horních cest dýchacích. K nákaze dochází obvykle vzdušnou cestou, bakterie se po vdechnutí usadí na sliznici dýchacích cest a začnou se množit. Dojde-li k napadení sliznice v místě, kde je záklopka hrtanová, mluvíme o akutní epiglotitidě. Záklopka hrtanová je útvar, který odděluje hrtan od hltanu. Je ovládána svaly a reflexně se uzavírá, pokud přijímáme potravu a tekutiny.

 

Projevy: Při infekci hemofilem záklopka hrtanová a okolní struktury otečou a zúží dýchací cesty, což je základní problém tohoto onemocnění. Počátečním chřipkovitým příznakům začne dominovat bolest v krku, bolest při polykáníkašel a dušnost spojená se stridorem (což je chrčivý pískavý zvuk slyšitelný již zdáli). Dítě je podezřele klidné a poslušné, protože není schopno udýchat žádnou větší fyzickou námahu. Začne se ovšem bránit v případě, že se ho někdo pokusí položit na postel. Je to proto, že při uložení do vodorovné polohy uzavřou dýchací cesty ještě více a riziko smrti udušením se ještě zvýší. Máme-li podezření na toto onemocnění, dítě by mělo být ihned převezeno do nemocnice!

 

Epiglotitida - schéma

 

Diagnostika: Objeví-li se výše uvedené příznaky, měl by dítě vidět pediatr, popřípadě lékař ušní-nosní-krční (ORL). Při pohledu do dutiny ústní, nejlépe pomocí zrcátka během laryngoskopie uvidí lékař za kořenem jazyka nateklou záklopku hrtanovou, která vypadá jako červená třešeň. Tím je diagnóza v podstatě hotová, ale i tak se mohou odebrat stěry ze sliznice k mikrobiologickému vyšetření.

 

Prevence: Základní prevencí je v nynější době očkování. Očkovací látka proti hemofilovi se podává v několika dávkách jako součást tzv. hexavakcíny. Efekt je velmi dobrý, a proto se dříve relativně častá akutní epiglotitida stává stále vzácnějším onemocněním.

 

Léčba: Podávají se antibiotika nitrožilně a stav dítěte se monitoruje. Ke zmenšení otoku se někdy krátkodobě podávají kortikoidy. V případě ohrožení života může být v akutním stavu nutné provedení tracheotomie.

 

Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů