Erythema nodosum [erytéma nodózum] je poměrně zajímavý kožní útvar, který lze spíše chápat jako příznak různých chorob než jako samostatnou nemoc. Erythema nodosum je zánětlivé postižení podkožních tkání včetně tukové tkáně a má podobu vystouplých zarudlých hrbolků, které mají víceméně kruhový tvar a neostré ohraničení od okolí. Nejběžnějšími místy výskytu jsou bérce a lokty. Erythema nodosum souvisí se zánětlivými procesy v těle a doprovází řadu infekčních i neinfekčních zánětů. Erythema nodosum obvykle samovolně vymizí do několika týdnů a neléčí se, případně je jeho léčbou terapie základního vyvolávajícího onemocnění.

 

Příčiny:

1. Infekce - Erythema nodosum se může objevit u mnoha infekcí, poměrně typické je u infekcí způsobených bakteriemi ze skupiny streptokoků (např. infekce horních dýchacích cest včetně angíny). Výskyt erythema nodosum je popisován i u některých virových infekcí (EBV virové infekce) a u tuberkulózy.

 

2. Nádorová onemocnění - Erythema nodosum se může stát první známkou pokročilého nádorového onemocnění a bývá obrazem celkové zánětlivé reakce organizmu na tumorózní proces. Může jít prakticky o jakýkoliv nádorový proces, knižně je vysoký výskyt erythema nodosum popisován například u Hodgkinova lymfomu.

 

3. Autoimunitní procesy - Autoimunitní nemoci jsou typické napadením našich tkání naším vlastním imunitním systémem. Může jít prakticky o jakékoliv nemoci z této skupiny, například o idiopatický střevní zánět (Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida), sarkoidózu nebo o Behcetův syndrom.

 

4. Léky - Erythema nodosum byl popisován po požití některých léčiv, jako jsou například preparáty hormonální antikoncepce a antibiotika.

 

5. Neznámé příčiny - Asi ve třetině případů není u erythema nodosum jasná vyvolávající příčina a nikdy se ji nepovede určit. V těchto případech často dochází k vymizení ložisek a úpravě stavu.


Zdroj
https://www.medicalnewstoday.com
https://www.clinicaladvisor.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů