Gynekologický výtok je jedním z nejčastějších příznaků, které přivádí ženy ke gynekologickému vyšetření. V drtivé většině případů souvisí tyto potíže s infekčními stavy a výčet těch nejdůležitějších si uděláme níže.

 

Příčiny:

1. Normální činnost pochvy - Malé množství výtoku vzniká v rámci samočištění pochvy. Takový výtok není způsoben žádnou chorobou, bývá ho velmi málo, je čirý a není spojen se zápachem, svěděním pochvy, nebo dalšími gynekologickými problémy. Malé množství tekutiny obsahuje buňky odloupané z vaginální sliznice, případně malé množství mrtvých bakterií.

 

2. Hormonální změny - Opět nejde o chorobné stavy. Charakter a hojnost výtoku se totiž může měnit i v rámci změn koncentrací pohlavních hormonů v těle ženy. Dochází k tomu například během menstruačního cyklu (před obdobím menstruace má výše zmíněný čirý výtok tendenci lehce houstnout), v těhotenství a při zahájení užívání hormonální antikoncepce.

 

3. Běžné infekce pochvy - Jde o nejčastější příčinu vzniku chorobného gynekologického výtoku a vyvolávajícími faktory jsou buď některé bakterie, nebo plísně ze skupiny kvasinek. Bakteriální výtok bývají zbarvené a více zapáchají, kvasinkové výtoky jsou obvykle bělavé a hrudkovité. Více najdete v textu o zánětech pochvy.

 

4. Sexuálně přenosná onemocnění - Poměrně častou a relativně neškodnou je infekce prvokem známým jako bičenka poševní, které se nazývá trichomoniáza. Ta mívá podobu nekomplikovaného zánětu pochvy, výtok je poměrně hojný a silně zapáchá po rybině. Závažnější již mohou být pohlavně přenosné infekce, jako jsou chlamydie a kapavka. Ty mohou mít poměrně mírné příznaky, postupně se šířit a vyvolat chronické záněty hlubších gynekologických struktur. Takové záněty pak mohou vyústit i ve srůsty a neplodnost.

 

5. Cizí těleso v pochvě - Pokud v pochvě zůstane jakékoliv cizí těleso, dojde k rychlému vzniku infekce se vznikem velmi silně zapáchajícího výtoku, který může být i hnisavý. Jako nejčastější předměty zapomenuté v pochvě jsou popisovány tampóny a kondomy, které se "svlékly" z mužského penisu během soulože.

 

6. Hluboké gynekologické záněty - Hluboké gynekologické záněty mohou být značně nebezpečné a v některých případech mohou bez léčby ženu i usmrtit. Jde o infekční záněty dělohy, vejcovodů, nebo vaječníků a mezi jejich hlavní příznaky patří bolest břicha lokalizovaná do podbřišku a vysoká teplota. Gynekologickým výtokem se mohou i nemusí projevovat, přičemž výtok bývá přítomen zejména tehdy, pokud se infekce do hlubokých pánevních struktur dostala směrem z pochvy.

 

7. Přítomnost píštělí - Píštěle jsou chorobné spojky mezi dvěma orgány, nebo mezi jedním orgánem a povrchem těla. Jde samozřejmě o velmi vzácnou, ale na druhou stranu o krajně nepříjemnou příčinu vzniku gynekologického výtoku. Jde zejména o střevní píštěle, u kterých dojde k propojení střeva s gynekologickým traktem, do něhož pak začne vytékat střevní obsah. Výtok je silně zapáchající, protože jde v podstatě o stolici.

 

Diagnostika: Základním vyšetřovacím postupem je anamnéza zaměřená na přesný charakter obtíží, vzhled, zabarvení a případně zápach výtoku. V případě trichomoniázy je možné vyšetřit vzorek výtoku pod mikroskopem a prvoka tak najít. Při nejasnostech může být velice cenné mikrobiologické vyšetření vzorku z výtoku.

 

Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.msdmanuals.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů