Hemoroidy (často označované také jako hemeroidy) jsou velmi častým a nepříjemným onemocněním cév nacházejících se v oblasti konečníku. Hemoroidy většinou neohrožují zdraví pacienta nijak zásadně, značně však mohou znepříjemnit jeho život a krvácení, které hemoroidy často způsobují, je třeba odlišit od krvácení způsobeného rakovinou tlustého střeva. Hemoroidy dělíme na zevní a vnitřní podle umístění žil, z nichž hemoroidy vznikají. Dodávám, že mnohem významnější jsou hemoroidy vnitřní, protože způsobují bohaté příznaky včetně krvácení do stolice.
A) Vnitřní hemoroidy:
Příčiny: Vnitřní hemoroidy vznikají rozšířením žilních splavů ve stěnách konečníku. Mluvíme-li o příčinách rozšíření těchto žil, pak bychom měli zmínit zvyšování nitrobřišního tlaku (těhotenství, trvalý silnější kašel, zácpy spojené s tlačením při stolici) a dlouhodobé sezení na tvrdé podložce bez dostatku pohybu. Jistý vliv má zřejmě i genetika a jakékoliv poruchy vaziva. Rozšířené žilní splavy kryté sliznicí se pak začnou vyklenovat do dutiny konečníku.
Projevy: Vzhledem k tomu, že ony rozšířené žilní splavy jsou anatomicky propojeny přímo s tepnami, je v nich relativně velký tlak, mohou krvácet a nalezneme pak krev ve stolici. Krev je jasně červená, bývá klasicky na povrchu stolice a odkapává z ní. Je to však velmi zrádné a neměli bychom to podceňovat. Podobně totiž může být nález jasně červené krve ve stolici i projevem nezhoubného nádoru tlustého střeva nebo i rakoviny tlustého střeva. Viditelná krev ve stolici by pak, zejména u starších mužů, neměla být nikdy podceněna a měla by být nalezena její příčina. Dodávám, že u krve ve stolici nález vnitřních hemoroidů nevylučuje současnou přítomnost rakoviny tlustého střeva v kterékoliv jeho části.
Kromě krvácení mohou vnitřní hemoroidy způsobovat bolesti při stolici, výskyt hlenu ve stolici, mohou se zvětšovat a někdy způsobit i výhřez části konečníku. Méně pokročilé formy lze při vyhřeznutí vrátit ručně zpět do konečníku, nejpokročilejší formy už jsou vyhřezlé trvale. Nevyhřezlé vnitřní hemoroidy nejsou při pohledu na řitní otvor zvenku vidět a nejde je nahmatat.
Diagnostika: Lékař může mít podezření na hemoroidy zejm. při informaci o nálezu jasně červené krve ve stolici. Hemoroidy se pak zjistí pomocí tzv. rektoskopie. Jedná se o krátkou trubici, která se zasune do pacientova konečníku, rozevře svěrač a umožní lékaři pohled na stěny konečníku, kde může vnitřní hemoroidy zahlédnout. Abychom vyloučili jiné příčiny krvácení do střeva včetně zmíněné rakoviny tlustého střeva (s přítomností vnitřních hemoroidů nijak nesouvisející), je vhodné provedení kolonoskopie celého tlustého střeva. Toto vyšetření se po dostatečném vyprázdnění provádí tak, že se konečníkem zasunuje do těla pacienta hadice. Na konci této hadice je kamera a ta přenáší obraz na monitor. Vyšetřující lékař hadici posunuje stále hlouběji a tak si postupně prohlédne uvidí celou stěnu tlustého střeva. Při existenci nezhoubného nádoru se může pokusit ho odstranit, při podezření na nález rakovinného ložiska lze vzít vzorek postižené stěny střeva. Tento vzorek pak pod mikroskopem vyšetří patolog a při potvrzení podezření na nádorový proces mohou zasáhnout chirurgové a onkologové.
Léčba:
1. Změna životního stylu - Doporučíme pacientovi dlouze nesedět na tvrdých podložkách (méně sedět a více chodit, koupit si měkkou židli, koupit si měkkou podložku na židli apod.) a přijímat více vlákniny. Dostatkem vlákniny bráníme zácpě a tím i zvyšování nitrobřišního tlaku. Doporučuje se i dostatečná hygiena po každé stolici, například omývání konečníku vlažnou vodou.
2. Léky - Lékař předepisuje léky v podobě mastí a čípků s protizánětlivým efektem (např. Faktu preparáty).
3. Rektokopický, či chirurgický zákrok - Nemusíte se bát, že by se většina hemoroidů hned řezala. Mnohem lepší je provedení tzv. Barronovy ligatury. Do konečníku se zasune trubice, která roztáhne svěrač a chirurgovi obnaží stěnu konečníku s hemoroidy. Lékař pak vezme něco jako odsávačku, tu přiloží k hemoroidu, nasaje ho tak, že hemoroid získá podobu uzlu spojeného se sliznicí konečníku tenkým krčkem a tento krček se zaškrtí gumovým kroužkem. Hemoroid se tak sice při vlastním zákroku neodstraní, po zaškrcení však ztratí cévní zásobení, jeho tkáň odumře a za několik dnů se sám odtrhne a vyloučí spolu se stolicí. Alternativou je chirurgická operace hemoroidů se zachováním funkce svěrače konečníku.
B) Zevní hemoroidy:
K zevním hemoroidům jen krátce. Tyto hemoroidy vznikají rozšířením povrchovým podkožních žil probíhajících pod kůží v okolí řitního otvoru. Tyto hemoroidy jsou viditelné jako malé uzlíky již při pohledu na řitní otvor. Nikdy nekrvácí. Za jistých okolností v nich však může vzniknout krevní sraženina a žílu ucpat. V tom případě vznikne okem viditelná nafialovělá boule, která je výrazně bolestivá. Léčbu provádí chirurg, který bouli nařízne a vypustí její obsah.