Kapilaroskopie je jednoduché vyšetření, které asi většině lidí není známé, ale má poměrně velký význam v diagnostice určitých revmatologických onemocnění.

 

Princip: Kapilaroskopie znamená vyšetření krevních kapilár. Krevní kapiláry jsou nejmenší cévy, na jejichž úrovni dochází k výměně krevních plynů a živin. Bylo zjištěno, že právě změny v kapilárním řečišti se typicky objevují u některých revmatických onemocnění.

Při kapilaroskopii se obvykle vyšetřují drobné kapiláry koncových článků prstů horní končetiny, které jsou poměrně dobře přístupné. Vlastním okem je sice neuvidíme, ale při kapilaroskopii se používá přístroj se zdrojem světla, který v podstatě funguje jako mikroskop a pozorované místo mnohokrát zvětší.

Při vlastním pozorování se pak hodnotí struktura kapilár a případné odchylky od normy – změny tvaru, zúžení, uzávěry apod. Vyšetření trvá asi 15-20 minut a pacient při něm musí vyšetřovanou část těla držet v co největším klidu.

Pozn: Hodnotit lze i jiné kapiláry, například kapiláry v oku.

 

Indikace: Kapilaroskopie se obvykle provádí při podezření na choroby, jako je sklerodermie a dermatomyositida. Provést ji taky lze v případě příznaků Raynaudova fenoménu.

 

Výhody: Velkou výhodou kapilaroskopie je její jednoduchost. Nevyžaduje žádnou speciální přípravu pacienta, nevystavuje ho radiaci a není invazivní. Na druhou stranu interpretace výsledků vyžaduje určitou zkušenost a erudici.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů